انواع لوله کشی فاضلاب ساختمان

5/5

امروزه در حوزه ساختمان سازی در جمهوری اسلامی ایران، به پیشرفت های قابل توجهی در حوزه لوله کشی فاضلاب ساختمان دست پیدا کرده‌ایم. در این مقاله توضیح مختصری راجع به نسل قدیم لوله کشی فاضلاب ساختمان ارائه می نماییم و سپس به روش های جدید لوله کشی فاضلاب می‌پردازیم.

بست کاری درست در لوله کشی فاضلاب

روش های قدیمی لوله کشی فاضلاب ساختمان:

قدیمی ترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان، لوله کشی فاضلاب چدنی می باشد. لوله کشی فاضلاب به روش پلی اتیلن نیز از روش های قدیمی می باشد اما به دلایل مزایایی که دارد، هنوز مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله کشی فاضلاب چدنی ( نسبتا منسوخ شده ):

لوله کشی فاضلاب چدنی از انواع لوله کشی فاضلاب

در روش لوله کشی فاضلاب چدنی، شبکه لوله کشی از لوله و اتصالات چدنی تشکیل شده است. اتصالات توسط بندهایی که با سرب داغ به هم متصل می گردند، در ساختمان سوار می شود. در این روش لوله کشی، اشکالات زیادی وارد است. از جمله:

 • وزن بالای اتصالات 
 • صدمه پذیری 
 • آشغالگیر بودن
 • قابلیت انعطاف بسیار پایین در طراحی مسیر 
 • عدم امکان ایجاد ونت و پاره اشکالات دیگر 

از آنجا که این روش لوله کشی فاضلاب مربوط به نسخه های قبل می باشد، از توضیح بیشتر آن حذر می کنیم.

لوله کشی فاضلاب پلی اتیلن:

لوله کشی فاضلاب پلی اتیلن

این روش لوله کشی نیز امروزه کمتر استفاده می گردد. ولی هنوز مزایایی جهت دفاع از کیفیت دارد.

 لوله کشی فاضلاب به روش پلی اتیلن، عملاً از لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن با فشار 4 بار یا ۶۰ پوند تشکیل می گردد. اتصالات توسط یک صفحه المنت که داغ می‌گردد، ذوب شده و به هم متصل می گردند. 

مزایای لوله کشی فاضلاب به روش پلی اتیلن:

از مزایای این نوع لوله کشی، سبک بودن، قابلیت انعطاف و قیمت نسبتاً مناسب می باشد.

معایب لوله کشی فاضلاب ساختمان به روش پلی اتیلن:

از معایب این روش لوله کشی، ضعف در اتصالات و جوشکاری اتصالات می باشد. 

متاسفانه کارگر تاسیساتی فاضلاب، در صورت بی دقتی در بند ها می توانند شبکه را دچار اشکال نمایند. اصلاح نشتی نیز کار سختی می باشد. 

در شبکه لوله کشی فاضلاب ساختمان با پلی اتیلن، بست کاری و استفاده از بست بسیار مهم است.

در مقاله ” آشنایی با انواع بست لوله ” به جزئیات تولید بست فاضلاب و روشهای درست استفاده از بست، اشارات کافی گردیده است؛ لذا در بحث اتصالات پوش فیت جزئیات بست کاری را عنوان خواهیم نمود.

روش های جدید لوله کشی فاضلاب ساختمان:

لوله کشی فاضلاب پلیکا یا همان پی وی سی و لوله کشی فاضلاب پوش فیت از روش های جدید لوله کشی فاضلاب ساختمان می باشند.

در ادامه با مزایا و معایب این دو روش لوله کشی فاضلاب ساختمان آشنا خواهیم شد.

لوله کشی فاضلاب به روش پلیکا یا پی وی سی:

لوله کشی فاضلاب پلیکا

لوله و اتصالات پلیکا یا پی وی سی، جزو پر مصرف ترین محصولات در لوله کشی فاضلاب می باشند. 

از بزرگترین مزایای این نوع لوله کشی ارزان بودن آن می باشد. البته حساسیت زیادی در انتخاب اتصالات pvc و لوله pvc وجود دارد. 

طبیعی است مانند دیگر محصولات ساختمان مانند اتصالات جوشی یا اتصالات آبرسانی توجه و خرید متریال و لوله‌های استاندارد بسیار جدی و مهم است. 

در لوله کشی فاضلاب به روش پلیکا و pvc، اتصالات توسط چسب pvc به هم متصل می‌گردند. لوله و اتصالات پلیکا دست شما را در طراحی مسیر و انعطاف در مسیر لوله کشی، باز می‌گذارد. 

چسب تارگت رازی

البته این روزها چسب pvc تارگت رازی با کیفیت بسیار بالا، توانسته مشکلات آب بندی و نشتی بندها را حل نماید.

از دیگر چسب های مناسب جهت استفاده در لوله کشی فاضلاب چسب هنکل آلمان میباشد.

اشتباه رایج در لوله کشی فاضلاب پلیکا:

یکی از اشتباهات رایج که سال ها در لوله کشی فاضلاب رسم بوده، استفاده از سیم آرماتور بندی به جای بست مناسب، جهت تثبیت لوله‌ها در مسیر لوله کشی فاضلاب بوده است. سالیان سال این اشتباه در ساختمان های سطح پایین و متوسط تکرار می گردیده است. 

توجه فرمایید که سیم آرماتور بندی و کالاهایی از این دست، نمی تواند لوله را به طور کامل در محل خود تثبیت نمایند. با توجه به وزن بالای فاضلاب، استفاده‌ چند مصرف کننده همزمان و عدم تثبیت درست الات در محل خود، ممکن است فشار ثقلی و وزنی لوله ها، باعث بریدن بند ها و شکستن اتصالات گردد. اصولاً در هر شبکه لوله کشی، از جمله لوله کشی فاضلاب تثبیت درست شبکه بسیار نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. 

در مبحث لوله کشی پوش فیت، به نکات بست و تثبیت کار توجه فرمایید.

لوله کشی فاضلاب پوش فیت Push fit:

لوله کشی فاضلاب پوش فیت

همانگونه که از اسم لاتین اتصالات پوش فیت برمی‌آید، این نوع لوله کشی با یک فشار در داخل خود فیکس و ثابت میشود. روش عملکرد در آب بندی لوله یک اورینگ میباشد. لوله ها در در این نوع لوله کشی، فقط توسط نوعی اورینگ آب بندی می گردند و خبری از چسب نیست.

مزایای لوله کشی فاضلاب پوش فیت:

 1. مقاومت بسیار بالای محصولات پوش فیت، در مقابل شکستن و تغییر فرم
 2. سایلنت و بی صدا بودن لوله و اتصالات پوش فیت
 3. عمر بالای اتصالات پوش فیت
 4. قابلیت انعطاف بند ها و اتصالات در نشست های احتمالی ساختمان
 5. قابلیت مانور و طراحی مسیرهای لوله کشی

مقاومت بسیار بالای محصولات پوش فیت، در مقابل شکستن و تغییر فرم:

مواد استفاده شده در تولید این محصولات، بسیار مقاوم در مقابل ترک و شکستگی می باشند. 

اگر یک قطعه سایز ۱۱۰ لوله پوش فیت استاندارد را با فشار هزار کیلوگرم بر دسی متر مربع فشرده‌سازی کنید، خواهید دید که هیچگونه شکستگی در لوله قابل مشاهده نیست و فقط تغییر فرم میدهد.

سایلنت و بی صدا بودن لوله و اتصالات پوش فیت:

از مزایای بسیار مهم لوله پوش فیت، بی صدا بودن در صدای آب می باشد. یکی از مسائل آزار دهنده در استفاده از فاضلاب، صدای شور شور فاضلاب مخصوصاً هنگام عملکرد فلاش تانک ها می باشد. این صدا در لوله های پوش پی کمتر ایجاد می گردد.

عمر بالای اتصالات پوش فیت:

 در صورتی که لوله و اتصالات پوش فیت با برند مناسبی انتخاب نمایید، تقریباً تا پایان عمر ساختمان خبری از نشتی و شکستگی لوله نخواهد بود.

قابلیت انعطاف بند ها و اتصالات در نشست های احتمالی ساختمان:

توجه فرمایید که ساختمان به دلیل استفاده از متریال فولادی در تابستان و زمستان، دچار انبساط و انقباض می گردد. ضمناً ساختمان نوساز در پاره مواقع، ممکن است چند میلی متر نشست نماید. مزیت بسیار خوب محصولات پوش فیت، در انعطاف پذیری بند ها و اتصالات می باشد. اتفاقی که در لوله کشی فاضلاب پلیکا باعث شکستن بندها می گردید. از آنجایی که بندها توسط یک اورینگ آب بندی می گردد، اگر در حد چند صدم میلیمتر لوله تغییر فرم دهد، بند ها قابلیت انعطاف دارند.

قابلیت مانور و طراحی مسیرهای لوله کشی: 

محصولات اتصالات پوش فیت با تنوع بسیار بالا در اتصالات و زوایا و انواع لوله، دست شما را در طراحی مسیر بهینه باز می‌گذارند.

در تصویر زیر نمونه ای از بست کاری درست از لوله کشی فاضلاب پوش فیت را می توان مشاهده کرد:

بست کاری درست در لوله کشی فاضلاب پوش فیت

معایب لوله کشی پوش فیت:

خوشبختانه شبکه لوله کشی پوش فیت، آن‌قدر به روز و کامل می باشد که به سختی می توان معایبی برای این نوع لوله کشی بیان کرد. ولی اگر اصرار بر عنوان معایب باشد یکی قیمت کمی گران و دو حساسیت در اجرای لوله کشی می باشد.

البته قیمت گران محصولات در کنار کیفیت فوق‌العاده و عالی که به ساختمان می بخشد، قابل چشم پوشی می باشد. عملاً شما با یک بار خرید کالای درست تاسیساتی برای همه عمر ساختمان تامین می نماید.

عیب دیگر که شمرده شد، حساسیت در اجرا میباشد. 

اتصالات توسط چسب، آب بندی نمی گردند و توسط اورینگ آب بندی می شوند. لذا تثبیت و مسیر درست لوله ها بسیار تعیین کننده می باشد. در صورتی که کارگر تاسیساتی نتواند وزن لوله آب را مهار نماید، به مرور زمان می‌تواند به بندها صدمه وارد کرده و دچار نشتی شود.

نکات مهم که در لوله کشی پوش فیت باید دقت فرمایید:

برند اتصالات پوش فیت :

حتماً از برندهای شناخته شده در بازار استفاده نمایید. می توانید در سایت اتصالات جوشی آریا، اطلاعات جامعی راجع به برندهای معتبر پوش فیت بیابید. 

برندهای معتبر پوش فیت عبارتند از:

 •  پوش فیت پلیران
 • پوش فیت وحید
 • پوش فیت نیک بسپار
 • پوش فیت نیوفلکس یا آذین لوله سپاهان
 • پوش فیت یزد بسپار.

دقت فرمایید که در لوله کشی پوش فیت، کماکان لوله‌های آب باران که جدا از شبکه فاضلاب می باشد، هنوز از لوله های پلیکا درجه یک استفاده می گردد و استفاده از پوش فیت برای آب باران صلاح نمی باشد.

استفاده از ونت در تمام مصرف کننده ها:

دقت فرمایید که تمامی سیفون ها توسط ونت به شبکه متصل گردد.

در خانه های قدیمی می دیدید که گاهی وقت ها، بوی فاضلاب داخل خانه وارد می‌شد. علت هم عدم خروج گاز تولید شده در فاضلاب، محدود شدن و خروج از محل سیفون به فضای باز سرویس ها بود. 

ونت هر گونه گاز و هوای ایجاد شده در شبکه فاضلاب را به پشت بام هدایت می‌نمایند. دقت فرمایید که محل ونت از لحاظ تراز بالاتر از مخزن سیفون قرار گیرد. این عملکرد باعث خروج هوا به شبکه تهویه می گردد.

دقت فرمایید که بعد از لوله کشی، حتماً با درپوش تمام مصرف کننده ها را مسدود نموده و با پر کردن آب کل لوله کشی به مدت ۴۸ ساعت تحت تست قرار گیرد. اگر بندها و اورینگ تحت فشار باشد، ممکن است دچار نشتی گردد.

تمامی مصرف کننده ها دارای ونت بوده و به شبکه تهویه متصل گردند.

تمامی سرویس ها باید دارای لوله تهویه هوا به صورت انفرادی، تا پشت بام باشند. با یک لوله ۱۱۰ کا می‌توانید هر مصرف‌کننده را تا پشت بام هدایت نمایید. در پروژه های سطوح بالاتر می توانید از اگزوز فن، که نوعی فن قوی است جهت مکیدن هوا و ارسال به پشت بام استفاده نمایید. به هیچ عنوان دو سرویس حتی از یک واحد را، توسط یک لوله به پشت بام منتقل نکنید. این عملکرد باعث انتقال بو و نیز صدا به یکدیگر میگردد.

در پشت بام از کلاهک های مناسب جهت مسدود نمودن انتهای لوله استفاده نمایید.

شما در شرکت اتصالات گاز آریا جام می توانید هر آنچه در حوزه اجرای تاسیسات در یک ساختمان نیاز است را بخوانید . بدانید ما کامل ترین تولید کننده ملزومات در حوزه تاسیسات ساختمان می باشیم. 

قیمت های مناسب شرکت آریا، در کنار کیفیت بسیار بالا، تضمین خوبی در جهت حصول کیفیت بالا و قیمت مناسب در تاسیسات ساختمان می باشد. 

کارشناسان ما در تمام ساعات کاری با سعه صدر و حوصله جهت ارائه هرگونه اطلاعات فنی پاسخگو می باشند. دقت فرمایید برای تاسیسات ساختمان هر مقدار وقت گذاشته، تحقیق کنید و از روش‌های علمی و به روز استفاده نمایید، منافع آن را برداشت خواهید کرد.


با تشکر از اینکه سایت اتصالات گاز آریا جام را انتخاب کرده‌اید. امیدواریم از مقاله انواع لوله کشی فاضلاب ساختمان استفاده لازم را برده باشید.

شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت ها ،به بخش لیست قیمت اتصالات گازی مراجعه فرمایید.

در قسمت وبلاگ سایت ،می توانید اطلاعات جامعی راجع به روش تولید سه راهی گازی ، تولید زانو مانیسمان و زانو رده 40 به روش گرم ، تولید زانو به روش سرد بیابید.

ضمناً مقالات جامعی در حوزه تولید ملزومات لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی نیز در صفحه‌ اینستاگرام آریاپایپ دسترس می باشد .
نمایندگی لوله و اتصالات گاز آریا و نیز نمایندگی لوله api سپاهان در شهرستان های مختلف ، معرفی گردیده است.نوار نیاشیمی و نوار آلتن،با کیفیت بالا موجود است.بهترین اتصالات گاز و ارزانترین اتصالات گازی استاندارد در سطح تولید کنندگان اتصالات جوشی را در این مجموعه در دسترس قرار داده ایم.
هر چه در حوزه تاسیسات گاز و آتش نشانی بخواهید،با کیفیت بالا و قیمت مناسب ،فراهم است.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *