اتصالات لوله

5/5
فهرست مطالب ارائه شده در این مقاله:

آداپتور یا اتصالات در لوله کشی برای اتصال انواع لوله و اتصالات به یکدیگر، تغییر در جهت جریان لوله کشی، اتصال لوله ها با اشکال و اندازه های متفاوت به یکدیگر و برای اهدافی مانند تنظیم مسیر سیال و سهولت در استفاده، استفاده می گردند.  اتصالات در لوله کشی برای ایجاد مسیر انتقال آب، گاز یا مایعات مصرفی در محیط های خانگی یا تجاری، در داخل لوله استفاده می شود.

اتصالات لوله | اتصالات لوله کشی پلیکا
اتصالات در لوله کشی

اتصالات لوله (به ویژه انواع غیر معمول) برای نصب و راه اندازی به پول، زمان، مواد و ابزار نیاز دارند و بخش مهمی از سیستم های لوله کشی صنعتی و لوله کشی خانگی هستند.

از نظر فنی، شیرهای صنعتی جزئی از اتصالات لوله می باشند، اما معمولا به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرند.

استانداردهای لوله و لوله کشی

طراحی و اجرای لوله کشی بر اساس استانداردهای مشخصی صورت می گیرد. این استانداردها توسط سازمانهای زیر مشخص می گردد:

 • ASME: انجمن مهندسین مکانیک آمریکا
 • A112.19.1 استانداردهای لوله کشی تجهیزات چدنی و فولادی
 • A112.19.2 استاندارد تجهیزات لوله کشی سرامیکی
 • ASTM بین‌المللی: انجمن آمریکایی برای آزمایش متریال
 • API: موسسه نفت آمریکا
 • AWS: انجمن جوشکاری آمریکا
 • AWWA: انجمن کار آب آمریکا
 • MSS: انجمن استانداردسازی سازندگان
 • ANSI: موسسه استانداردهای ملی آمریکا
 • NFPA: انجمن ملی حفاظت از آتش
 • EJMA: انجمن گسترش سازندگان اتصالات
 • CGA: انجمن گاز فشرده
 • PCA: کد لوله کشی استرالیا

لوله ها باید مطابق با الزامات ابعادی زیر باشند:

 • ASME B36.10M: لوله فولادی فرفورژه جوش داده شده و بدون درز
 • ASME B36.19M: لوله فولادی ضد زنگ
 • ASME B31.3 2008: فرآیند لوله کشی
 • ASME B31.4 XXXX: لوله کشی برق

مواد سازنده لوله و اتصالات لوله

اصولا انتخاب لوله بر اساس موادی است که لوله با آن تولید می شود. مواد مورد استفاده برای ساخت لوله عبارتند از:

 • کربن (CS) و فولاد گالوانیزه
 • کربن استیل با تست ضربه (ITCS)
 • کربن استیل با دمای پایین (LTCS)
 • فولاد ضد زنگ (SS)
 • آهن چکش خوار
 • فولاد کروم مولیبدن (آلیاژی) (به طور کلی برای خدمات در دمای بالا استفاده می شود)
 • فلزات غیرآهنی (شامل مس ، اینکونل ، اینکولوی و مس نیکل )
 • غیر فلزی (شامل آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)، پلاستیک تقویت شده با الیاف (FRP)، پلی وینیل کلرید (PVC)، پلی وینیل کلرید کلردار (CPVC)، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و شیشه سخت شده ؛

نکته: پلی بوتیلن اکنون در آمریکای شمالی به دلیل قابلیت اطمینان بسیار پایین، ممنوع است، اما استفاده می شود.

مواد سازنده اتصالات لوله کشی اغلب همان مواد به کار برده شده در لوله ای است که به آن متصل می گردد مانند مس، فولاد، پی وی سی، سی پی وی سی یا ای بی اس.

در صورت لزوم، هر ماده ای که توسط قوانین لوله کشی، بهداشتی یا ساختمانی مجاز است، ممکن است استفاده شود، اما باید با سایر مواد موجود در سیستم انتقال سیالات، دما، فشار داخل و خارج سیستم سازگار باشد. اتصالات برنجی یا برنزی در لوله کشی مسی رایج است.

مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر زلزله، ناهمواری مکانیکی، مقاومت در برابر سرقت و سایر عوامل نیز بر انتخاب لوله و مواد اتصال تأثیر می‌گذارند.

نر و مادگی ( جنسیت )

معمولاً برای ایجاد اتصال، لوله وارد اتصالات لوله می شود. به رابط‌ها یک جنسیت اختصاص داده می‌شود که به اختصار M یا F ( ماده یا نر ) نامیده می‌شود. مانند رابط ان پی تی ۳/۴ اینچ ماده ، که یک اتصال نر (در این مورد نیز NPT) متناظر با همان اندازه و استاندارد خواهد داشت.

انواع اتصالات لوله کشی رایج

در این بخش اتصالات لوله عمدتاً مورد استفاده در سیستم‌های لوله‌کشی تحت فشار مورد بحث قرار می‌گیرد، اگرچه همپوشانی هایی با اتصالات لوله کشی سیستم‌های کم فشار یا بدون فشار وجود دارد. در بخش های بعدی به بیان اتصالات تخصصی در حوزه لوله کشی فشار قوی خواهیم پرداخت:

آداپتور

به طور کلی، آداپتور در لوله کشی، ۲ قسمت غیر مشابه را به هم متصل می کند. این اصطلاح معمولاً به:

 • اتصالاتی که لوله‌هایی با جنس متفاوت را به هم متصل می‌کند، از جمله:  
  • آداپتورهای انبساط که دارای یک بخش انعطاف پذیر برای جذب انبساط یا انقباض از دو لوله غیر مشابه هستند.
  • آداپتورهای اتصال مکانیکی (MJ) لوله پلی اتیلن را به لوله های دیگر متصل می کند.
  • آداپتورهای سر ستون که مانند آداپتورهای مفصل مکانیکی هستند اما حاوی یک حلقه پشتیبان فولادی ضد زنگ هستند تا یک مهر و موم مثبت را در برابر فلنج جفت نگه دارند.
 • آداپتورهای فلنجی که با همجوشی لب به لب به لوله پلی اتیلن متصل می شوند و اجازه می دهند لوله یا اتصالات فلنجی دیگری روی آن پیچ شود.
 • اتصالاتی که لوله هایی با قطرها، جنس ها یا رزوه های مختلف را به هم متصل می کند
  • قرقره های آداپتور (که به آن قرقره های متقاطع نیز می گویند) که در میدان های نفتی و کنترل فشار استفاده می شود، دارای قطرها، درجه بندی فشار یا طرح های مختلف در هر انتها هستند
  • آداپتورهایی برای تبدیل رزوه های لوله NPT به BSP در دسترس هستند
  • اتصالاتی که لوله های رزوه ای و غیر رزوه ای را به هم متصل می کند 

واشر

واشر در اتصالات لوله کشی
واشر

واشرها برای آب بندی فلنج استفاده می شوند و همانند مهر و موم های حلقه ای شکل هستند.  واشرها در ساختار، مواد سازنده و ویژگی ها با یکدیگر متفاوت هستند. رایج ترین واشرهای مورد استفاده، واشر های غیر فلزی (ASME B 16.21)، مارپیچی (ASME B 16.20) و حلقه ای (ASME B 16.20) می باشند.

واشرهای مارپیچی همراه فلنج های برجسته، واشرهای غیر فلزی همراه فلنج های صاف یا برجسته و واشرهای حلقه ای همراه فلنج های مفصلی حلقه ای (آر تی جی) استفاده می گردند. هنگام پیچ کردن واشر به فلنج فشاری ایجاد می گردد که منجر به تغییر شکل پلاستیکی واشر می شود.

زانویی

زانو درزدار | زانو جوشی درزدار 90 درجه
زانویی

یکی از پرمصرف ترین انواع اتصالات در لوله کشی، زانویی می باشد.یک زانویی در اتصالات لوله کشی بین دو لوله نصب می شود تا امکان تغییر جهت را فراهم کند، معمولاً در زاویه های ۹۰ درجه یا ۴۵ درجه و ۱۸۰ درجه یا یو و ۲۲.۵ درجه تولید می گردد. دو سر زانویی برای جوش لب به لب ،ماشینکاری ( به اصطلاح پخ ) می شود.

در صورتی که سایز دو سر زانویی با یکدیگر متفاوت باشد، به آن زانو تبدیلی گفته می شود. در صورتی که سر زانویی دارای رزوه باشد به آن زانو دنده ای گفته می شود.

یک نوع از دسته بندی زانوها بر اساس طول آنها می باشد. شعاع انحنای زانویی شعاع بلند (LR)، ۱.۵ برابر قطر لوله است، اما زانویی با شعاع کوتاه (SR)، شعاعی برابر با قطر لوله دارد. زانویی شعاع کوتاه، معمولاً در سیستم های تحت فشار استفاده می شوند.

کاربرد زانویی شعاع بلند در سیستم‌های کم فشار و مکانهایی که در آن نوسانات کم و رسوب جامدات خیلی نگران کننده نیست، استفاده می‌شود. آنها در آکریلونیتریل بوتادین استایرن (پلاستیک ABS)، پلی وینیل کلرید (PVC)، پلی وینیل کلرید کلردار (CPVC) و مس موجود هستند و در سیستم های DWV ، فاضلاب و سیستم های خلاء مرکزی استفاده می شوند.

اتصالات گاز آریا، تولید کننده انواع اتصالات لوله کشی گاز از جمله زانو لوله گاز می باشد. برای خرید با شماره ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰ تماس بگیرید.

کوپلینگ

نوع دیگر از اتصالات لوله، کوپلینگ می باشد که دو لوله را به هم متصل می کند. اگر اندازه دو لوله متفاوت باشد، کوپلینگ تبدیلی ( ریدیوسر یا آداپتور ) اتصال را انجام میدهد.

۲ نوع کوپلینگ وجود دارد: “ترمزدار” و “لغزنده”. داخل یک کوپلینگ ترمزدار دارای یک برجستگی کوچک است تا از وارد شدن بیش از حد لوله از یک سمت و در نتیجه وارد نشدن لوله دوم از سمت دیگر (که منجر به اتصال نامطمئن می شود) جلوگیری کند.

کوپلینگ لغزنده که گاهی اوقات کوپلینگ تعمیری نیز نامیده می‌شود، عمداً بدون این توقف داخلی ساخته می‌شود. این کوپلینگ قادر است در مکان‌های باریک، مانند تعمیر لوله‌ای که به دلیل خوردگی، ترکیدگی یا یخ‌زدگی دارای نشتی کوچک است، در جای خود قرار گیرد. از آنجایی که در کوپلینگ لغزشی برجستگی داخل لوله وجود ندارد تا از ورود بیش از حد لوله جلوگیری کند، این وظیفه نصاب است که مکان نهایی کوپلینگ لغزشی را به دقت اندازه گیری کند تا از قرارگیری صحیح آن اطمینان حاصل کند.

مهره ماسوره

مهره ماسوره در اتصالات لوله
مهره ماسوره

مهره ماسوره نیز از انواع اتصالات لوله است که دو لوله را به هم متصل می کند، اما کاملا با کوپلینگ متفاوت است. بر خلاف کوپلینگ که برای تعمیر و نگهداری در آینده، نیاز به جوش، لحیم کاری یا چرخش دارد (برای کوپلینگ های رزوه ای)، یک مهره ماسوره، به راحتی امکان اتصال و قطع را برای چندین بار فراهم می کند.

مهره ماسوره از ۳ قسمت تشکیل شده است:

 1. یک مهره
 2. یک انتهای ماده
 3. یک انتهای نر

هنگام اتصال انتهای ماده و نر به هم، مهره با فشار دادن محکم دو سر به یکدیگر، محل اتصال را می بندد. مهره ماسوره ها نوعی کانکتور فلنجی بسیار فشرده هستند.

اتصالات گاز آریا، تولید کننده انواع اتصالات لوله کشی گاز از جمله مهره ماسوره می باشد. برای خرید با شماره ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰ تماس بگیرید.

مهره ماسوره های دی الکتریک

مهره ماسوره های دی الکتریک در اتصالات لوله کشی
مهره ماسوره های دی الکتریک

 با عایق دی الکتریک، فلزات غیر مشابه (مانند مس و فولاد گالوانیزه) را برای جلوگیری از خوردگی گالوانیزه جدا می کنند. هنگامی که دو فلز غیرمشابه با یک محلول رسانای الکتریکی مانند آب در تماس باشند، یک جفت الکتروشیمیایی را تشکیل می‌دهند که با الکترولیز ولتاژ تولید می‌کند. هنگامی که فلزات در تماس مستقیم با یکدیگر هستند، جریان الکتریکی، یون های فلزی را از یک فلز به فلز دیگر حرکت می دهد. در نتیجه یک فلز حل شده و روی فلز دیگر انباشته می گردد و رسوب ایجاد می شود. مهره ماسوره دی الکتریک، مسیر الکتریکی را با یک آستر پلاستیکی بین دو نیمه آن، می شکند و خوردگی را محدود می کند.

مهره ماسوره چرخشی

مهره ماسوره چرخشی در انواع اتصالات لوله کشی
مهره ماسوره چرخشی

در این نوع مهره ماسوره، همزمان که امکان چرخش یکی از قطعات متصل وجود دارد، قابلیت جلوگیری از نشت نیز وجود دارد.

نیپل

نیپل در اتصالات لوله
نیپل آریا جام

نیپل یک لوله کوتاه است که معمولاً از فولاد ، برنج، پلی وینیل کلرید کلردار (CPVC) یا مس (گاهی اوقات مس بدون رزوه) با رزوه نر ساخته شده است، که دیگر اتصالات لوله را به هم متصل می کند. نیپل معمولاً برای لوله کشی و شلنگ ها استفاده می شود.

اتصالات گاز آریا، تولید کننده انواع اتصالات لوله کشی گاز از جمله نیپل گازی می باشد. برای خرید با شماره ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰ تماس بگیرید.

تبدیل

تبدیل مانیسمان استاندارد
تبدیل بدون درز مانیسمان اریا

یک تبدیل یا ریدیوسر اندازه لوله را از سایز بزرگتر به کوچکتر کاهش می دهد، این کاهش بر معیار قطر داخلی صورت میگیرد. از طرف دیگر، تبدیل ممکن است به هر اتصالی که باعث تغییر در قطر لوله شود اشاره کند.  این تغییر سایز ممکن است برای برآوردن الزامات جریان هیدرولیکی سیستم یا انطباق با لوله‌های موجود با اندازه‌های مختلف انجام شود. طول تبدیل معمولا مساوی با میانگین قطر لوله بزرگتر و کوچکتر است. اگرچه تبدیل ها معمولاً متحدالمرکز هستند، در صورت نیاز از تبدیل های خارج از مرکز برای حفظ سطح بالا یا پایین لوله استفاده می‌شود.

بسته به عدد ماخ جریان، می توان از یک تبدیل به عنوان نازل یا دیفیوزر استفاده کرد.

اتصالات گاز آریا، تولید کننده انواع اتصالات لوله کشی گاز از جمله تبدیل لوله گاز می باشد. برای خرید با شماره ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰ تماس بگیرید.

بوش دو ضربه خورده

بوش دو ضربه ای در اتصالات لوله
بوش دو ضربه ای

بوش دو ضربه ای نوعی از اتصالات لوله است که به عنوان کاهنده عمل می کند. دور داخلی و بیرونی بوش دو ضربه خورده رزوه می شود. مانند یک کاهنده، یک بوش دو ضربه ای دارای دو رزوه با اندازه های مختلف است.

یک بوش دو ضربه ای نسبت به یک کاهنده فشرده تر است، اما به انعطاف پذیری آن نیست. یک بوش دو ضربه ای، یک اتصال متحد المرکز است که سمت کوچکتر آن، رزوه ماده و سمت بزرگتر آن رزوه نر دارد ، در حالیکه یک تبدیل ممکن است. انتهای بزرگ و کوچک از یک جنس داشته باشد.

بوش های کاهش دهنده در اتصالات لوله
بوش های کاهش دهنده

اتصالات لوله مشابهی برای نازک کاری وجود دارد. که “ضربه خورده” نیستند و آنها را بوش های کاهش دهنده می نامند.

سه راهی

سه راهی مانیسمان
سه راهی بدون درز مانیسمان آریا

سه راهی، رایج ترین اتصالات لوله است که برای ترکیب یا تقسیم جریان سیال استفاده می شود. سه راهی ها می توانند لوله هایی با قطرهای مختلف را به هم متصل کنند یا جهت تغییر در جریان لوله یا برای هر دو منظور استفاده شوند.

همچنین ممکن است برای انتقال مخلوط دو سیال متفاوت در نوع ماده سازنده، اندازه ها و پرداخت ها استفاده شوند. به این صورت که از دو سمت دو سیال وارد شده و داخل سه راهی ترکیب و از سمت دیگر این مخلوط خارج گردد. قطر داخلی نافی های سه راهی ممکن است یکسان یا غیر یکسان باشند که به نوع یکسان آن سه راه مساوی و به نوع دیگر، سه راهی تبدیلی گفته می شود.

اتصالات گاز آریا، تولید کننده انواع اتصالات لوله کشی گاز از جمله سه راهی لوله گاز می باشد. برای خرید با شماره ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰ تماس بگیرید.

سه راهی دیورتر یا انحرافی

سه راهی دیورتر یا انحرافی در اتصالات لوله کشی
سه راهی دیورتر یا انحرافی

سه راهی دیورتر که نوع خاصی از اتصالات سه راهی در اتصالات لوله می باشد، عمدتاً در سیستم های گرمایش هیدرونیک تحت فشار استفاده می شود تا بخشی از جریان را از خط اصلی به یک شاخه جانبی متصل به رادیاتور یا مبدل حرارتی، منحرف کند.

این سه راهی به شما امکان می دهد آب گرم رادیاتور را تامین کنید و با استفاده از همان لوله، آب خنک کننده را از همان رادیاتور برگردانید. سه راهی دیورتر به گونه ای طراحی شده است که اجازه می دهد زمانی که شاخه جانبی بسته است و نیازی به گرما نیست، جریان در خط اصلی ادامه یابد. سه راهی های انحرافی دارای علائم جهتی هستند که باید به آنها توجه کرد.

چهار راهی

چهارراهی در اتصالات لوله
چهار راهی

چهار راهی ها که به عنوان اتصالات چهار طرفه یا خطوط انشعاب متقاطع و صلیب نیز شناخته می شوند، دارای یک ورودی و سه خروجی (یا برعکس) هستند و اغلب دارای سوکت های قابل جوشکاری یا انتهای رزوه ای ماده هستند. با تغییر دما ممکن است اتصالات متقاطع به لوله ها فشار وارد کنند، زیرا در مرکز چهار نقطه اتصال قرار دارند. چهارراهی پایداری کمتری نسبت به سه راهی ها دارند.

چهار راهی ها در سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی که استرس ناشی از انبساط حرارتی در آن مساله ای ندارد، رایج هستند.  اما کاربرد چندانی در لوله کشی ندارند.

کپ یا درپوش

کپ گازی مانیسمان
کپ عدسی سنگین اریا

کپ ها، انتهای باز لوله را می پوشانند. نمای بیرونی یک کپ صنعتی ممکن است گرد، مربع، مستطیل، U یا I شکل باشد یا ممکن است دارای دسته باشد.

مجرابند یا پلاگ

مجرابند یا پلاگ در اتصالات لوله
مجرابند یا پلاگ

مجرا بند یک اتصالات لوله خاردار کوتاه با انتهای خالی است که فقط می‌تواند با لوله‌های PEX استفاده شود. هنگامی که نیاز به بستن موقت انتهای خطوط آب داریم و ممکن است در آینده این خطوط مجدد استفاده شود، از این اتصالات لوله استفاده می کنیم. همه پلاگ ها با گیره PEX ضد آب هستند.

خار یا سر شلنگی

خار یا سر شلنگ در اتصالات لوله
سر شلنگ

یک خار (یا سر شیلنگ )، شیلنگ یا لوله‌های انعطاف‌پذیر را به لوله‌ها متصل می‌کند و معمولاً دارای یک سر ررزوه ای نر است که با رزوه ای ماده جفت می‌شود. انتهای دیگر آن دارای یک لوله با یک یا چند خار است – یک مخروط با چند هرم ناقص که در یک شیلنگ انعطاف‌پذیر قرار می‌گیرد.

شیر فلکه یا سوپاپ

شیر فلکه ها جریان مایع یا گاز را متوقف یا تنظیم می کنند. آنها بر اساس کاربرد، مانند ایزوله، دریچه گاز و عدم بازگشت دسته بندی می شوند.

از شیرهای جداسازی برای قطع موقت بخشی از سیستم لوله کشی جهت تعمیر و نگهداری استفاده می شود. دریچه های جداسازی در حالت کاملاً باز یا کاملاً بسته باقی می مانند و ممکن است برای سال‌ها بدون استفاده باشند، اما باید طوری طراحی شود که در صورت نیاز، از جمله استفاده اضطراری، به راحتی قابل استفاده باشد.

شیرهای دریچه گاز برای کنترل مقدار یا فشار سیال مجاز، برای عبور استفاده می شوند و به گونه ای طراحی شده اند که در برابر استرس و سایش ناشی از این نوع عملیات مقاومت کنند. به دلیل احتمال فرسودگی در گذر زمان، در کنار آنها، دریچه‌های جداسازی نصب می‌شوند که می‌توانند به طور موقت یک شیر گاز معیوب را از بقیه سیستم جدا کنند تا بتوان شیر فلکه را تعمیر یا تعویض کرد.

شیرهای بدون بازگشت، اجازه جریان یافتن سیال در یک جهت را می دهند، اما از جریان یافتن آن در جهت معکوس جلوگیری می کنند. اغلب در سیستم های زهکشی یا فاضلاب و گاها در سیستم های تحت فشار استفاده شوند.

انواع شیرها بر اساس طراحی و هدف موجود هستند:

 • گیت، پلاگین یا شیرهای توپی – جداسازی
 • دریچه گلوب – دریچه گاز
 • دریچه سوزنی – دریچه گاز، معمولاً با دقت بالا اما جریان کم
 • دریچه های پروانه ای یا دیافراگمی – جداسازی و دریچه گاز
 • شیر بدون بازگشت- جلوگیری از جریان معکوس (بدون برگشت)

اتصالات لوله در سیستم تخلیه زباله (DWV)

در لوله کشی مدرن، سیستم تخلیه زباله (یا DWV) سیستمی است که به هوا اجازه می دهد تا وارد سیستم لوله کشی شود تا با حفظ فشار هوای مناسب، بتواند فاضلاب و آب خاکستری را از یک خانه خارج کند. این سیستم برای تخلیه به آب تولید شده در وسایلی مانند سینک و دوش اطلاق می شود. از آنجایی که سیستم تخلیه زباله در فشار کم کار می کند و برای جابجایی زباله به گرانش متکی است، سیستم های تخلیه زباله از اتصالاتی استفاده می کنند که سطوح داخلی آنها تا حد امکان صاف باشد.

اتصالات در لوله کشی این سیستم ممکن است “ناقوسی” (قطر کمی منبسط ) یا به شکل دیگری که برآمدگی داخلی تیز ایجاد نکنند باشد. در غیر اینصورت ممکن است باقی مانده یا توده مواد را بگیرد و باعث گرفتگی یا گرفتگی شود.  انتهای تازه بریده شده قطعات لوله، به دقت جدا می شود تا برش های بیرون زده که ممکن است ضایعات (مانند مو یا الیاف) را به خود بگیرد و ایجاد انسداد نماید، کاملا جدا شود. این صافی داخلی همچنین باعث می‌شود که رفع گرفتگی لوله آسان‌تر شود.

سیستم های لوله کشی زیرزمینی نیز از جریان گرانشی کم فشار برای زهکشی در محوطه سازی یا دفع آب رگباری یا آب های زیرزمینی استفاده می کنند. بنابراین اتصالات لوله کشی استفاده شده در این سیستم ها مشابه اتصالات سیستم تخلیه زباله در مقیاس بزرگتری است. ممکن است در جریانهایی با حجم بالا، طراحی و ساخت این سیستم ها شبیه فاضلاب های سیلابی باشد.

اتصالات لوله برای سیستم‌های جارو مرکزی شبیه اتصالات شوتینگ زباله هستند، اما معمولاً نازک‌تر و سبک‌تر هستند، زیرا وزن مواد منتقل‌شده کمتر است. طراحی سیستم جارو مرکزی با طراحی شوتینگ زباله نیاز به از بین بردن برآمدگی‌های داخلی، برجستگی ها، پیچ‌های تیز یا سایر موانعی که ممکن است ایجاد گرفتگی کنند، دارند.

اتصالات لغزنده

اتصالات لغزنده در اتصالات لوله
اتصالات لغزنده

اتصالات لغزنده اغلب در سیستم های زهکشی آشپزخانه، حمام و وان استفاده می شود.  اتصالات لغزنده شامل یک مهره لغزنده غیر متصل(متحرک) و واشر متصل لغزنده هستند. واشر از موادی مانند لاستیک یا نایلون ساخته شده است.

در اتصال لوله به این اتصالات لوله، نیازی نیست که لوله را به اندازه دقیق برش دهید چرا که اتصالات لغزنده می تواند در محدوده ای از انتهای لوله متصل شود که این مساله مهمترین مزیت این اتصالات در لوله کشی است. بسیاری از اتصالات لوله لغزشی ممکن است با دست سفت یا شل شوند تا به راحتی بتوان از طریق آنها بتوان لوله‌های تخلیه مسکونی را تمیز کرد.

زانویی در تخلیه زباله

زانویی در اتصالات لوله کشی تخلیه زباله
زانویی در تخلیه زباله

زانوهای تخلیه زباله معمولاً از انواع با شعاع بلند (“جاروب”) هستند. برای کاهش مقاومت جریان و رسوبات جامد در هنگام تغییر جهت جریان، از یک منحنی کم عمق با شعاع انحنای زیاد استفاده می کنند. علاوه بر این، برای کاهش اختلال در جریان، از دو زانویی ۴۵ درجه به جای یک زانویی ۹۰ درجه استفاده می کند.

اتصالات ورودی سیستم جارو مرکزی عمداً با شعاع انحنای متراکم تری نسبت به سایر خم‌های سیستم طراحی شده‌اند. اصولا زباله های جاروبرقی در ورودی گیر می کنند. پیدا کردن و جدا کردن زباله ها در ورودی آسان است.

فلنج مخفی

فلنج مخفی در اتصالات لوله کشی تخلیه فاضلاب
فلنج مخفی

فلنج مخفی که سیفون توالت به آن وصل می شود، به گونه ای طراحی شده است تا با کف همسطح باشد و امکان نصب سیفون در بالای آن فراهم باشد. برای اینکه فلنج در برابر خوردگی مقاومت داشته باشد و بتواند ناهماهنگی ها یا حرکات جزئی نیز داشته باشد، باید از نظر مکانیکی قوی باشد.

رابط دریچه بازدید

رابط دریچه بازدید در اتصالات لوله
رابط دریچه بازدید

رابط دریچه بازدید، از انواع اتصالات لوله با درپوش قابل جابجایی هستند که امکان دسترسی به زهکشی ها را بدون برداشتن وسایل لوله کشی فراهم می کنند. برای اینکه فنر لوله بازکن بتواند یک زهکشی مسدود شده را تمیز کند، از رابط دریچه بازدید استفاده می شود. از آنجایی که فنرهای لوله بازکن از نظر طول محدود هستند، باید در مکان‌های قابل دسترس در فاصله های منظم در سراسر سیستم زهکشی (از جمله خارج از ساختمان) قرار داده شوند.

موارد استفاده از آن در انتهای هر شاخه در لوله کشی، درست جلوتر از هر برنچ، در پایه هر پشته عمودی، داخل و خارج ساختمان در زهکشی یا فاضلاب اصلی است. به بیان ساده تر، دریچه بازدید ها در جاهای مختلفی از سیستم فاضلاب نصب می‌شود که بیشتر در انتهای مسیر فاضلاب و قبل از تغییر مسیر لوله فاضلاب و همچنین قبل از سیفون‌ها می‌توانیم دریچه بازیدهای مورد نظر خودمان را نصب کنیم.

رابط دریچه بازدید معمولاً دارای درپوش های پیچ دار هستند. بخاطر صفحات پوششی چشمی شکل که اغلب در نسخه های خارجی استفاده می شود، به عنوان “چشم میله ای” نیز شناخته می شوند .

پرایمر شتر گلو

پرایمر شتر گلو در  اتصالات لوله کشی
پرایمر شتر گلو

یک پرایمر شتر گلو به طور خودکار آب تمیز را به یک شترگلو تزریق می کند تا گاز متصاعد شده فاضلاب در ساختمان پخش نشود. برای اینکه به راحتی تنظیم، تعویض و تعمیر شود باید در مکان قابل دسترس نصب شود. یک پرایمر شتر گلو، معمولاً علاوه بر سیستم تخلیه زباله به منبع آب تمیز نیز متصل می‌شود.  به دلیل اتصال دوگانه، باید طوری طراحی شود که در برابر برگشت تصادفی آب آلوده مقاوم باشد.

سه راهی ترکیبی

سه راهی ترکیبی در اتصالات لوله کشی
سه راهی ترکیبی

سه راهی ترکیبی، از دیگر انواع اتصالات لوله است که یک مفصل منحنی ۴۵ درجه در مرکز دارد. در زهکشی ها جهت کاهش احتمال گرفتگی و تشویق جریان آب در جهت زهکش و برای ایجاد یک مسیر صاف با انحنای تدریجی از سه راهی ترکیبی استفاده می شود.

سه راهی بهداشتی

سه راهی بهداشتی در اتصالات لوله کشی
سه راهی بهداشتی

بخاطر احتمال تجمع مواد جامد در پایین محل اتصال و ایجاد انسداد، نباید یک زهکشی عمودی را به یک زهکشی افقی متصل کرد. سه راهی بهداشتی در اتصالات لوله کشی، دارای بخش مرکزی منحنی است که به کمک آن در سیستم های زهکشی، می توان زهکش های افقی را به زهکش های عمودی متصل کرد.

سه راهی بافل

سه راهی با بافل انحرافی در اتصالات لوله
سه راهی با بافل انحرافی

سه راهی با بافل انحرافی، سه راهی زباله یا سه راهی خروجی انتهایی نیز نامیده می شود. معمولاً برای اتصال خطوط زباله، قبل از ورود به شتر گلو  استفاده می شود و دارای یک بافل برای جلوگیری از ورود آب یک لوله زباله به لوله دیگر در محل اتصال، می باشد.

انشعاب دوبل  (صلیب بهداشتی)

انشعاب دوبل (صلیب بهداشتی)
انشعاب دوبل یا صلیب بهداشتی

انشعاب دوبل دارای دو پورت ورودی منحنی شکل می باشد که یک چهار راهی در اتصالات لوله کشی است. اگرچه در گذشته برای اتصال زهکشی وسایل پشت به پشت (مانند سینک های پشت به پشت) استفاده میشد، اما برخی از استانداردهای فعلی مانند کد یکنواخت لوله کشی ۲۰۰۶ در ایالات متحده، استفاده از صلیب بهداشتی را ممنوع اعلام کرده است.

به جای صلیب بهداشتی، می توان از دو سه راهی ترکیبی برای به حداقل رساندن جریان فاضلاب از یک طرف به طرف دیگر استفاده نمود.

وای (Y) یا تی وای (TY)

وای (Y) یا تی وای (TY) در اتصالات لوله
وای (Y) یا تی وای (TY)

تی وای ها در اتصالات لوله کشی، شبیه سه راهی هستند، تفاوت آنها در زاویه دار شدن خط شاخه برای کاهش اصطکاک و تلاطم می باشد. برای اتصال یک لوله تخلیه عمودی به یک لوله افقی از تی وای استفاده می شود، تی وای ها می توانند رسوب هر گونه مواد جامد فاضلابی در محل اتصال را کاهش می دهند. وای های معمولی و ترکیبی از یک الگوی رفت و برگشت طولانی نسبت به سه راهی های بهداشتی پیروی می کنند.

تی وای ها کاربردهای صنعتی نیز دارد. در کاربردهای خطوط لوله در فواصل طولانی، از یک تی وای مخصوص برای تمیز نگه داشتن لوله ها و حفظ جریان استفاده می شود.

سه راهی ورودی جانبی (TY)

سه راهی ورودی جانبی (TY) در اتصالات لوله
سه راهی ورودی جانبی (TY)

این اتصالات در لوله کشی، به عنوان “اتصالات خانه های ییلاقی” یا “اتصالات کلبه” نیز شناخته می شود. یک سه راهی بهداشتی است که به دو بازوی تله اجازه می دهد تا در یک سطح به هم متصل شوند. از آن برای بالا نگه داشتن وسایل تهویه شده به فضای تیرچه در زیرزمین استفاده می شود. از آنجایی که منبع آب باید پایین ترین وسیله باشد، خروجی جانبی کوچکتر که معمولاً برای اتصال بازوی تله حمام استفاده می شود، کمی بالاتر از اتصال بزرگتر وارد می شود.

اتصالات هیدرولیک

اتصالات هیدرولیک در اتصالات لوله کشی
اتصالات هیدرولیک

سیستم‌های هیدرولیک، همانند سیلندر هیدرولیک برای بولدوزرها و بکهوها، از فشار بالای سیال استفاده می‌کنند. اتصالات هیدرولیک در بولدوزرها و بکهوها برای فشاری بسیار بیشتر از آنچه در سیستم های لوله کشی عمومی وجود دارد، طراحی و درجه بندی شده اند و معمولاً با موارد مورد استفاده در لوله کشی سازگاری ندارند.

از اتصالات هیدرولیک جهت مقاومت در برابر نشت فشار بالا و خرابی ناگهانی استفاده می گردد.

روش های اتصال

کار نصب سیستم لوله کشی، اغلب شامل ایجاد اتصالات بدون نشتی و ایمن است. بیشتر لوله کشی ها به پشتیبانی مکانیکی در برابر گرانش و سایر نیروها مانند بار باد و زلزله نیاز دارند که باعث اختلال در نصب هستند، نیاز دارند.  ممکن است بسته به فناوری استفاده شده در اتصال و نوع کاربرد، مهارت های پایه لوله کشی کافی باشد یا مهارت های تخصصی و مجوز حرفه ای مورد نیاز باشد.

بست ها و تکیه گاه ها

بست ها و تکیه گاه ها در اتصالات لوله کشی
بست ها و تکیه گاه ها

برای اتصال لوله و اتصالات لوله به تکیه گاه های مکانیکی در ساختمان است و برای اتصال لوله و اتصالات به یکدیگر از این ابزار استفاده نمی گردد. بست هایی که معمولاً برای لوله کشی استفاده می شوند، یک پیچ ناودانی  با مهره (معمولاً با رزوه کامل، با دو مهره سنگین و شش ضلعی) ، یا یک بست ابزار پودری (PAT) (معمولاً یک میخ یا گل میخ رزوه ای که در بتن یا بنایی رانده می شود) هستند.

برای اطلاع از قیمت بست لوله با کارشناسان آریا تماس بگیرید. ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰

لوله رزوه ای

لوله رزوه ای در اتصالات لوله
لوله رزوه ای

یک لوله رزوه دار دارای رزوه در یک یا هر دو انتها برای مونتاژ است. لوله های فولادی اغلب با اتصالات رزوه ای متصل می شوند. رزوه های مخروطی در انتهای لوله ایجاد می شوند، رزوه ها به کمک نوار آب بندی یا نوار تفلون آب بندی شده و درزها پوشیده می شود سپس و لوله با آچار لوله در یک اتصال رزوه دار پیچ می شود.

لوله فولادی رزوه ای برای انتقال گاز طبیعی یا سوخت پروپان، به طور گسترده در ساختمان ها استفاده می شود. این اتصالات در لوله کشی به دلیل مقاومت در برابر آسیب های مکانیکی و حرارت زیاد، یک انتخاب محبوب در سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی است. لوله فولادی رزوه‌دار در مکان‌هایی که نیاز به امنیت بالا دارند یا در معرض عوامل خارجی هستند، استفاده می شوند. زیرا در برابر خرابکاری مقاوم‌تر، جدا کردن آن دشوارتر و ارزش ضایعات آن بسیار کمتر از مس یا برنج است.

یک پوشش گالوانیزه از جنس فلز روی، برای محافظت از لوله های فولادی آب در برابر خوردگی استفاده می شود، اما این پوشش محافظ در نهایت ازبین رفته و آهن را در معرض تخریب قرار می دهد. لوله‌هایی که برای انتقال گاز سوختی استفاده می‌شوند، اغلب از “آهن سیاه” ساخته می‌شوند تا از نظر شیمیایی در برابر خوردگی مقاوم باشند.، اما آهن سیاه در برابر فرسایش ناشی از جریان آب مقاومت نمی‌کند.

امروزه لوله فولادی دیگر برای انتقال آب آشامیدنی کاربرد ندارد، چرا که خوردگی در آن می تواند باعث نشتی (به ویژه در اتصالات رزوه ای) می گردد، رسوبات روی سطوح داخلی ، جریان آب را محدود می کند و خوردگی، بقایای سیاه یا زنگ زده را وارد آب می نماید.

این معایب، مشکلات کمتری برای نصب اسپرینکلر آتش نشانی دارد، زیرا بجز در آزمایش های گاه به گاه یا فعال شدن واقعی توسط آتش، آب راکد در لوله های فولادی جریان ندارد. در ذخایر آب تازه، ورود اکسیژن باعث خوردگی می شود، اما هنگامی که هیچ اکسیژنی وارد نشود، خوردگی و زنگ زدگی وجود ندارد.

در تاسیسات قدیمی‌تر، لوله برنجی رزوه‌دار برای آب آشامیدنی بجای لوله فولادی استفاده می شد، زیرا در برابر خوردگی مقاوم‌تر بود و بقایای بسیار کمتری را در آب جاری وارد می کرد.

مونتاژ لوله های رزوه ای کار فشرده ای است و به مهارت و برنامه ریزی برای پیچ کردن آنها نیاز است. اکثر سیستم های لوله رزوه ای در مونتاژ نهایی نیاز به اتصالات لوله کشی دارند. لوله رزوه ای سنگین است و برای تحمل وزن خود، نیاز به اتصالات لوله مقاوم دارد.

اتصال  پلاستیک با حلال

اتصال پلاستیک با حلال در روش های اتصال
اتصال پلاستیک با حلال

یک حلال روی سطح لوله‌های PVC ، CPVC ، ABS یا سایر لوله‌های پلاستیکی اندود می شود تا سطوح مجاور لوله‌ها و اتصالات لوله را تا حدی حل و ذوب نماید. جوش حلال، برای اتصال لوله و اتصالات لوله ساخته شده از مواد مشابه یا سازگاراستفاده می شود.

برخلاف انواع روش های جوشکاری فلزات، انجام جوشکاری با حلال نسبتاً آسان است. حلال هایی که برای پلاستیک ها استفاده می شوند، معمولا سمی هستند و ممکن است سرطان زا باشد. به دلیل قابل اشتعال بودن، به تهویه کافی نیاز دارد.

لحیم کاری

لحیم کاری در روش های اتصال لوله
لحیم کاری

در لحیم کاری برای ایجاد اتصال، یک شار شیمیایی به قسمت داخلی اتصالات و لوله وارد می شود. محل اتصال با استفاده از مشعل گاز پروپان یا MAPP داغ می شود. هنگامی که اتصالات و لوله به دمای کافی رسیدند، لحیم کاری روی اتصال گرم شده اعمال می شود و لحیم مذاب با عمل مویرگی به داخل محل اتصال نفوذ می کند. گاهی برای توصیف لحیم کاری از اصطلاح ” عرق کردن” استفاده می شود.

در لوله کشی یک ساختمان جدید، اتصالات لوله زیادی باید در مدت زمان کوتاهی انجام شود، در این مواقع لحیم کاری سریعتر و کم هزینه تر از اتصالات فشاری یا اتصالات فلر است. برای لحیم کاری مناسب با سرعت عمل بالا، به مهارت کافی نیاز است.

لحیم کاری می تواند اتصال طولانی مدت با هزینه کم ایجاد کند، به شرطیکه باقیمانده شار به طور کامل تمیز شود. استفاده از شعله باز برای گرم کردن اتصالات در لوله کشی می تواند خطرات آتش سوزی و سلامتی را برای ساکنان ساختمان ایجاد کند و به تهویه مناسب نیاز دارد.

جوشکاری

ایمنی در جوشکاری co2
جوشکاری

تفاوت روش های جوشکاری فلزات با لحیم کاری این است که عمل اتصال بدون افزودن ماده ای با نقطه ذوب پایین ترساخته می شود. عمل ذوب لوله و اتصالات در لوله کشی مستقیماً صورت می گیرد. برای این کار، لوله و اتصالات باید از مواد یکسان یا سازگار ساخته شده باشند. محل اتصال باید به اندازه کافی ذوب و همجوشی به خوبی حاصل شود، در حالی که قطعات در حال اتصال تغییر شکل ندهند یا آسیب نبینند.

اتصالات لوله جوش داده شده، دوام و امنیت بالایی دارند. جوش لوله اغلب توسط افراد دارای مجوز لوله کشی انجام می شود. برای کاربردهای حیاتی، هر مفصل با روش‌های غیرمخرب آزمایش می‌شود. در جوشکاری خطوطی با کاربرد حساس، مانند کشتی سازی، و راکتورهای شیمیایی و هسته ای نیاز به مهارت بالا نیاز است.

در حین جوشکاری باید از تجهیزات حفاظت شخصی استفاده نمود. دمای بالا در حین جوشکاری، نور ماوراء بنفش شدید ایجاد می کند، لذا برای محافظت از چشم، باید از عینک های تیره یا محافظ های تمام صورت استفاده شود. برای جلوگیری از شروع آتش سوزی ناشی از جرقه ها و بقایای داغ جوش، باید اقدامات احتیاطی صورت گیرد. برای حذف دود فلزات حاصل از عملیات جوشکاری نیز، تهویه مناسب ضروری است.

اتصالات فشاری

اتصالات فشاری یا اتصالات قفل بوش در روش های اتصال لوله
اتصالات فشاری یا اتصالات قفل بوش

اتصالات لوله فشاری که گاهی اوقات “اتصالات قفل بوش” نامیده می شود، معمولاً از برنج یا پلاستیک ساخته می شوند، اما ممکن است از فولاد ضد زنگ یا سایر مواد نیز استفاده شود. در ساختار آن از یک بستر مخروطی مقع ، یک حلقه فشاری توخالی و بشکه ای شکل که گاهی اوقات فرول نامیده می شود و یک مهره فشاری که روی بدنه اتصالات رزوه و محکم می شود، استفاده شده است.

با وجود اینکه اتصالات لوله فشاری از دوام کمتری نسبت به اتصالات لحیم شده برخوردارند، اما نصب آنها با ابزارهای ساده امکان پذیر است. با این حال، نصب آنها بیشتر از اتصالات لحیم شده طول می کشد و گاهی اوقات برای جلوگیری از نشت که در طول زمان ایجاد می شود، نیاز به سفت کردن مجدد دارند.

به دلیل نشت احتمالی، معمولاً در مکان‌های قابل دسترس مانند زیر آشپزخانه یا سینک حمام، استفاده می‌شوند و نصب آنها در مکان‌هایی مانند فضای داخلی دیوارها ممنوع می باشد.

اتصالات کششی فشاری

اتصالات کششی فشاری در اتصالات لوله
اتصالات کششی فشاری

اتصالات کششی فشاری، نوعی از اتصالات لوله فشاری هستند که به راحتی جدا می شوند و به کمک حداقل ابزار، لوله ها را به یکدیگر متصل می کنند. این اتصالات لوله کشی شبیه اتصالات فشرده سازی معمولی هستند، اما از یک اورینگ برای آب بندی و یک حلقه دستگیره برای نگه داشتن لوله استفاده می کنند.

مزیت اصلی آن، جداسازی راحت و استفاده مجدد، مونتاژ آسان و قابلیت چرخش پس از مونتاژ آن است. انتهای لوله باید مربعی شکل باشد تا در مقابل پایه اتصالات لوله قرار گیرد و تلاطم ایجاد نکند، برای جلوگیری از آسیب رساندن به حلقه اورینگ در حین قرار دادن نیز برش تمیزی داشته باشد.

اتصالات فلر

اتصالات فلر در روش های اتصال
اتصالات فلر

کانکتورهای فلر معمولاً از برنج یا پلاستیک ساخته می شوند، اما ممکن است از فولاد ضد زنگ یا مواد دیگر استفاده شود و نباید آنها را با کانکتورهای فشرده سازی اشتباه گرفت چراکه در آنها از اتصال مخروطی شکل به جای حلقه فشاری استفاده می کنند. یک ابزار فلرینگ تخصصی برای بزرگ کردن لوله به شکل زنگ مخروطی ۴۵ درجه و مطابق با اتصالات فلر استفاده می شود. مهره فلر نصب شده روی لوله، روی اتصالات در لوله کشی سفت می شود تا سطوح مخروطی را محکم به هم فشار دهد.

اتصالات لوله فلر، بادوام و قابل اعتماد هستند و در برابر نشت و خرابی ناگهانی ایمنی دارند. لذا در سیستم های ترمز هیدرولیک و سایر مواردی که با فشار بالا و قابلیت اطمینان بالا سر و کار دارند، استفاده می شوند.

اتصالات فلنج

اتصالات فلنج در روش های اتصال لوله
اتصالات لوله فلنج

برای اتصال به شیرها، ابزارهای خطی یا نازل تجهیزات معمولا از اتصالات فلنج استفاده می شود. برای اعمال نیروی تراکم بالا، دو سطح با پیچ و مهره های رزوه دار، گوه ها، گیره ها یا ابزارهای دیگر، محکم به یکدیگر متصل می شوند.

برای جلوگیری از نشتی از یک واشر ، پکینگ یا اورینگ بین فلنج ها استفاده می شود، اما اگر سطوح جفت گیری به اندازه کافی دقیق شکل گرفته باشند، می توان چیزی استفاده نکرد یا فقط از یک گریس مخصوص استفاده کرد.

اتصالات فلنج حجیم هستند اما در سیستم هایی مانند شبکه های بزرگ تامین آب و سیستم های برق آبی عملکرد خوبی دارند.

فلنج ها بر حسب ۱۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰، ۹۰۰، ۱۵۰۰ و ۲۵۰۰psi یا فشار ۱۰، ۱۵، ۲۵، ۴۰، ۶۴، ۱۰۰ و ۱۵۰ بار رده بندی می شوند . فلنج ها بسته به نوع ساخت ، انواع مختلفی دارند. در لوله کشی از فلنچ های روزنه ای، رزوه ای، لغزنده، کور، گردن جوش ، سوکت، لپ مفصل و کاهنده با انواع روکش ها مانند روکش برآمده، مسطح و حلقه ای استفاده می شود.

اتصالات لوله فلنجی به شکل دهی دقیق فلز نیاز دارند، لذا قیمت بالایی دارند. فلنج های نصب شده در کارخانه باید دارای ابعاد دقیق و اندازه گیری شده باشند و قطعات لوله ای که در محل بریده می شوند به جوشکاری دقیق ماهرانه برای اتصال فلنج ها نیاز دارند.

اتصالات مکانیکی

اتصالات مکانیکی در روش های اتصال لوله
اتصالات مکانیکی

تولیدکنندگانی مانند Victaulic و Grinnell اتصالات گیره آستینی تولید می کنند که جایگزین بسیاری از اتصالات لوله فلنجی می شوند. آنها از طریق شیارهای محیطی فشاری (یا برشی) موجود در انتهای لوله، به انتهای بخشی از لوله متصل می شوند. آنها به طور گسترده در لوله های فولادی بزرگتر استفاده می شوند و همچنین می توانند با مواد دیگر استفاده شوند.

مزیت اصلی این کانکتورها، نصب آنها در محل پروژه است. می توان آنها را پس از بریدن لوله، در محل پروژه نصب کرد که در مقایسه با اتصالات فلنجی که باید در کارخانه به بخش های لوله جوش داده شوند، در زمان و هزینه صرفه جویی می کند. اتصالات مکانیکی به تنش‌های پسماند، استرس ناشی از فلزات غیر مشابه و تغییرات دما حساس هستند.

اتصالات لوله شیاردار که به عنوان کوپلینگ شیاردار نیز شناخته می شود، دارای ۴ بخش می باشد:

 • لوله شیاردار
 • واشر
 • محفظه کوپلینگ
 • پیچ و مهره

به کمک ماشینکاری، یک شیار در انتهای لوله ایجاد می شود. واشر احاطه شده توسط محفظه کوپلینگ، دور لوله می پیچد تا باعث درگیری کوپلینگ با شیار شود. به کمک سوکت یا آچار ضربه ای، پیچ و مهره ها سفت می شوند. محفظه کوپلینگ نصب شده، واشر را می پوشاند و شیارهای اطراف لوله را پر می کند تا آب بندی مناسب در محل اتصال ایجاد کند.

۲ نوع کوپلینگ شیاردار در انواع اتصالات لوله وجود دارد:

 • کوپلینگ انعطاف پذیر که مقدار محدودی حرکت زاویه ای را امکان پذیر می کند.
 • کوپلینگ غیر منعطف که در جاهایی که بی حرکتی مفصل مورد نیاز است (شبیه اتصال فلنج یا جوش داده شده) استفاده میشود و اجازه حرکت نمی دهد .

اتصالات چین دار یا فشرده

اتصالات چین دار یا فشرده در روش های اتصال لوله کشی
اتصالات چین دار یا فشرده

اتصالات چین دار یا پرس شده از اتصالات لوله ویژه ای استفاده می کنند که به طور دائمی به لوله متصل می شوند. روی اتصالات در لوله کشی یک درزگیر یا اورینگ پیش نصب شده وجود دارد که روی لوله ای که قرار است متصل شود، می لغزد. فشار بالا برای تغییر شکل اتصالات در لوله کشی و فشرده سازی درزگیر در برابر لوله داخلی، یک مهر و موم ضد نشتی ایجاد می کند.

دوام، سرعت، تمیزی، ایمنی و امکان انجام اتصال حتی در موقع خیس بودن لوله ها از مزایای این روش هستند. برای استفاده با لوله های مسی، اتصالات چین دار بدون نیاز به فلاکس یا فلز پرکننده طراحی شده اند. اگرچه اتصالات چین دار مناسب لوله های آب آشامیدنی و سایر سیستم های گرم و سرد مانند گرمایش مرکزی هستند، اما به طور قابل توجهی گران تر از اتصالات لحیم کاری هستند.

برای آشنایی بیشتر با روش های تولید لوله به مقاله انواع روش های تولید لوله مراجعه نمایید.

اتصالات پرس با پروفیل وی و ام (یا کانتور) در فولاد ضد زنگ، فولاد کربن و مس در اروپا بسیار محبوب هستند و چندین تولید کننده مانند ویگا، گبریت، اتصالات سوییس و ایزوتیوبی سیستم های اختصاصی اتصالات پرس را توزیع می کنند. اتصالات پرس از مزایای سرعت نصب و ایمنی نسبت به سایر انواع اتصالات در لوله کشی، برخوردار هستند. بستن یک اتصالات فولادی ضد زنگ با تجهیزات صحیح در عرض ۵ ثانیه انجام می شود.

بستن عمده اتصالات به لوله ها یا سایر اتصالات در لوله کشی با استفاده از تجهیزات پرس الکتریکی انجام می شود، اما تجهیزات پرس مکانیکی نیز موجود است. بیشتر برندهای اصلی دارای لغزنده پلاستیکی هستند. انتهای اتصالات پرس امکان شناسایی اینکه اتصالات پرس صحیح نصب شده است یا خیر را فراهم می کند. علاوه بر این، از هیچ جوشکاری در نصب استفاده نمی کند. اتصالات پرس فولاد ضد زنگ و کربن استیل می توانند تا ۱۶ بار فشار را تحمل کنند.

اتصالات سربی

اتصالات سربی از روش های اتصال لوله
اتصالات سربی

در گذشته، لوله‌کشی چدنی با یک انتهای «میله‌ای» و یک انتهای «سوکت» یا «هاب» (به شکل فنجان) ساخته می‌شد. توپی با قطر بزرگتر به دلیل شکل آن “زنگ” نیز نامیده می شد.

در هنگام استفاده، میخ یک قطعه را در سوکت قبلی قرار می‌دادند و یک حلقه بلوط را با یک آهن درزگیر به داخل درز وارد می کردند. سپس فضای باقیمانده در هاب، با ریختن سرب مذاب، سفت و محکم می شد.

در صورت انجام درست این تکنیک، دوام اتصال بسیار بالا بود، اما زمان، مهارت و صبر بسیاری برای ساختن هر مفصل نیاز بود. روش‌های سریع‌تر و کم‌هزینه‌تری مانند اتصالات آستین لاستیکی، تا حد زیادی جایگزین اتصالات سربی لوله‌های چدنی در اکثر تاسیسات جدید شده‌اند، اما همچنان در برخی تعمیرات، از فناوری قدیمی‌تر ممکن است استفاده شود. علاوه بر این، در برخی از قوانین لوله کشی، به اتصالات توپی سربی برای خروج فاضلاب اصلی از ساختمان نیاز دارند.

اتصالات آستین لاستیکی

اتصالات آستین لاستیکی در روش های اتصال لوله
اتصالات آستین لاستیکی

لوله ها و اتصالات چدنی DWVT، به دلیل خفه کردن صدای فاضلاب، هنوز در ساخت و سازهای درجه یک استفاده می شوند، اما امروزه به ندرت با اتصالات سربی سنتی متصل می شوند. در عوض، لوله و اتصالات با اتصالات ساده (بدون زنگ) به یکدیگر متصل می شوند و با اتصالات آستین لاستیکی مخصوص (یا “غیر توپی”) محکم می شوند.

آستین‌های لاستیکی معمولاً با نوارهای گیره‌ای از جنس استنلس استیل محکم می‌شوند که لاستیک را فشرده می‌کنند تا یک مهر و موم محکم در اطراف لوله‌ها و اتصالات لوله ایجاد کنند. این گیره‌های لوله شبیه گیره‌های شلنگ هستند، اما سنگین‌تر هستند و در حالت ایده‌آل کاملاً از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند تا حداکثر عمر مفید را داشته باشند. در صورت تمایل، کل آستین لاستیکی ممکن است با ورق فلزی نازک پوشانده شود تا سفتی، دوام و مقاومت بیشتری در برابر نفوذ تصادفی میخ یا پیچ ایجاد کند. اگرچه اتصالات لوله ارزان نیستند، اما از دوام قابل قبولی برخوردار هستند (لاستیک معمولاً نئوپرن یا PVC انعطاف پذیر است).

طراحی جایگزین، امکان استفاده انتخابی از اتصالات لوله زنگ دار ساخته شده از لاستیک انعطاف پذیر، از جمله اشکال پیچیده تر مانند وای یا تی وای را فراهم می کند. آنها با استفاده از گیره های محرک فولادی ضد زنگ به بخش های لوله های چدنی محکم می شوند. اتصالات انعطاف پذیر، به اندازه اتصالات لوله چدنی سنتی سفت نیستند، لذا برای جلوگیری از حرکت ناخواسته، بخش های سنگین لوله نیاز به لنگر و پشتیبانی بهتری دارند. اتصالات لاستیکی سبک تر ممکن است صدا را به خوبی اتصالات چدنی سنگین خفه نکنند.

مزیت اتصالات لوله لاستیکی انعطاف پذیر این است که می توانند با ناهماهنگی های کوچک سازگار شوند و برای نصب در مکان های تنگ کمی خم شوند. اتصالات انعطاف پذیر ممکن است برای اتصال دوش یا وان سنگین به سیستم زهکشی بدون انتقال حرکات یا تنش های جزئی که در نهایت می تواند باعث ترک خوردن شود، استفاده شود. اتصالات انعطاف پذیر نیز ممکن است برای کاهش انتقال ارتعاش به سیستم DWV استفاده شود.

در صورت لزوم در آینده، می توان اتصالات لوله گیره‌دار را جدا و مجدداً پیکربندی کرد. با این حال، معمولاً استفاده مجدد از گیره ها و آستین های لاستیکی مرسوم نیست. چرا که به دلیل تغییر شکل، به خوبی آب بندی نمی شوند. اتصالات گیره دار ممکن است گاهی اوقات نیاز به جداسازی داشته باشند تا امکان دسترسی برای ” مارپیچ ” یا “خارج شدن” با یک ابزار خاص فراهم شود تا انسداد یا گرفتگی پاک شود. این همچنین نشانه ای است که می تواند برای دسترسی آسان تر در آینده نصب شود.

دانلود فایل پی دی اف اتصالات لوله کشی


با تشکر از اینکه سایت رسمی تولید کننده اتصالات جوشی آریا جام را انتخاب کردید.

نیاز به لوله و اتصالات جوشی و ملزومات لوله کشی گاز دارید؟ به بخش لیست قیمت اتصالات مراجعه فرمایید.

در صفحه قیمت اتصالات، می توانید از قیمت اتصالات مانیسمان و قیمت لوله گاز مانیسمان برای لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی مطلع شوید.

میدانستید برای لوله کشی گاز فشار قوی ، خرید اتصالات فشار قوی استاندارد، تضمین کننده جان و مال مصرف کننده و تضمین کننده اعتبار پیمانکار ساختمان می باشد؟

آریا جام تولید کننده اتصالات فشار قوی استاندارد با برند بنکار آریا می باشد. تمامی اتصالات فشار قوی این کارخانه، دارای حک استاندارد می باشد.

برای لوله کشی گاز روکار ، نیاز به اتصالات لوله سیاه و اتصالات درزدار دارید؟ قیمت لوله گاز روکار و  قیمت اتصالات جوشی درزدار آریا را ببینید و با تخفیف خوب خریداری کنید!

پایین بودن قیمت اتصالات ، در کنار بالا بودن کیفیت و مشتری مداری، از مهمترین علت محبوبیت شرکت آریا می باشد. در کنار تمامی این مزایا، آریا تمامی تولیدات خود را گارانتی مادام العمر کرده است تا با خیال راحت اقدام به خرید لوازم لوله کشی ساختمان نمایید.

میدانستید آریا به عنوان نمایندگی لوله سپاهان و دیگر برندهای معتبر لوله گازی، ارائه دهنده لوله سپاهان گاز، لوله api ، لوله رده ۴۰ ، لوله گازی روکار سنگین، لوله مانیسمان رده ۲۰ می باشد.

خرید عمده لوله گاز از کارخانه های بسیار معتبر تولید لوله، جهت تولید اتصالات جوشی گاز و نظارت بالا بر کیفیت لوله های خریداری شده، باعث شده تا خریداران این مجموعه با خیال راحت اقدام به خرید لوله گازی استاندارد با قیمت مناسب نمایند. لذا شاهد حجم بالای خرید و فروش لوله گازی در این مجموعه هستیم.

در کارخانه تولید اتصالات جوشی آریا، اتصالات لوله گاز فلزی اعم از اتصالات جوشی درزدار، اتصالات جوشی مانیسمان، اتصالات جوشی رده ۴۰، اتصالات سیاه دنده ای و انواع بست لوله تولید می گردد. قیمت تمامی این محصولات در صفحه لیست قیمت لوله و اتصالات موجود می باشد.

هر آنچه در حوزه لوله کشی گاز اعم از  لوله کشی گاز توکار، لوله کشی گاز روکار، لوله کشی آتش نشانی و لوله کشی فشار قوی بخواهید، با کیفیت بالا و قیمت مناسب فراهم است.

کافی است با شماره ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰ در ساعات کاری ما تماس بگیرید. یا با واتساپ شرکت ۰۹۳۹۳۸۶۱۵۵۸ در ارتباط باشید.

در قسمت وبلاگ سایت، می توانید اطلاعات جامعی راجع به تولید لوله و اتصالات بیابید.

ویدیوهای صنعتی در حوزه تولید، در صفحه‌ اینستاگرام آریاپایپ قابل مشاهده می باشد.

اتصالات گاز آریا
اتصالات گاز آریا
اشتراک گذاری:
این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *