آشنایی با لوله api گازی

5/5

متاسفانه در بسیاری از سایت ها و منابع، اطلاع رسانی نادرست صورت گرفته و مفاهیم درستی را برای لوله api به کار نمی‌برند. 

برای اینکه با لوله گاز سپاهان بیشتر آشنا شوید، ما در ابتدا به توصیف کلیاتی راجع به گروه لوله های ای پی آی و ورق ای پی آی می پردازیم. سپس لوله گاز ای پی ای سپاهان که یکی از زیر گروه های لوله ای پی آی می باشد، به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

ای پی آی مخفف عبارت American Petrolume Institute به معنای انجمن نفت آمریکا می‌باشد. چرا که سیاست ها و پروتکل های تولید و نظارت و استانداردهای لوله api، در این مجموعه طراحی و به جهان ارائه گردیده است.

آشنایی با لوله api گازی

تاریخچه و و پیشینه لوله ای پی ای :

اصولاً هر جا بحث انتقال یک سیال مانند گاز یا نفت مطرح می گردد، شما مستقیماً با مفاهیم فشار در ارتباط هستید. طی ۴۰ سال اخیر تغییرات بسیار زیادی در طراحی و متریال لوله های انتقال خطوط نفت و گاز، در سطح جهان صورت گرفت.

از آنجایی که در بحث جابجایی محصولات نفتی و میعانات گازی به سرعت انتقال بالا در خطوط لوله های بین شهری نیاز بود، ناچار شدند تا با افزایش فشار لوله ها، سرعت انتقال را بالا برده و در سریعترین زمان ممکن، این انتقال را انجام دهند. 

در نظر داشته باشید که گاهی اوقات فشار داخل لوله های انتقال نفت، از ۱۰ الی ۱۵ مگا پاسکال  معادل حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ بار فشار دارد. چنین فشار بالایی نیازمند لوله هایی با ضخامت مناسب و تحمل فشار بالا می باشد. لذا ورق api و نوع لوله های ای پی آی به بازار نفتی وارد شد.

اصولاً ورق های ای پی آی و فولادهای ای پی آی به علت تحمل فشار بالا، علاوه بر صنایع نفت و گاز، در صنایع کشتی سازی نیز استفاده می گردند. فولاد ای پی آی همان فولاد کربن منگنز می‌باشد که مقادیر بسیار کمی از عناصر میکروآلیاژی به آن اضافه و باعث استحکام آن گردیده است.

 ویژگی فولاد ای پی ای:

 چند مشخصه بسیار مهم فولاد ای پی ای به شرح زیر است:

 • مقاومت تسلیم بسیار بالایی دارند.
 • ازدیاد طول نسبتاً بالا و مطلوب دارند.
 • دمای انتقال شکست نرم به شکست ترد پایین می باشد.
 • چقرمگی بالا در این فولاد مطرح می باشد.

اصطلاح چقرمگی به توانایی فولاد در جذب انرژی و تغییر خمیری قبل از شکست، اطلاق می گردد.
تعریف دیگر چقرمگی، مقاومت فولاد در برابر شکست، هنگام قرار گیری در معرض تنش است. واحد چقرمگی، ژول بر متر مکعب است.

مشخصات فنی، ابعادی و متریالی لوله api گرید b و استاندارد لوله api 5l :

استاندارد ابعادی لوله api 5l منطبق بر استاندارد ASME B36.10 و دارای مشخصات زیر می باشد:

لوله api 5l گرید b  در گریدهای B-X42-X52-X56-X60-X65-X70 تولید می شود.

لوله api 5l  در قطرهای ½ ، 2، 3، 4، 6، 8، 10، 12، 16، 20، 26، 40 تولید می شود.

لوله api گرید b  در رده های SCH 10, SCH 20, SCH 40, SCH STD, SCH 80, SCH XS, SCH 160 تولید می شود.

 

انواع لوله های api:

لوله های ای پی آی در 2 نوع مانیسمان بدون درز و لوله درزدار در داخل ایران موجود می باشد. البته متاسفانه نوع مانیسمان و بدون درز آن کمتر شناخته شده است. بیشتر مردم و بازار، لوله های ای پی ای را فقط به بخشی از لوله‌های ای پی ای مثل لوله سپاهان اطلاق می نمایند.

لوله های ای پی آی بسته به خواص مکانیکی و خواص شیمیایی به دو گروه کلی  psl1 و psl2 تقسیم می گردد.

تفاوت لوله psl1 و psl2 :

این دو نوع لوله در آنالیز مواد و در خواص مکانیکی چقرمگی تنش و امثال آن، تفاوت های کلی دارند.

با این که در این مقاله مجال پرداختن به این جزئیات نیست، اما به صورت تیتر وار تفاوت این دو گروه کلی لوله مطرح می گردد:

در ابتدا باید بدانیم psl چیست؟  Psl به دسته های خاص از محصولات اطلاق می گردد.

لوله ها در انواع مختلف خورنده و غیر خورنده تولید می شوند. لوله هایی که در محیط خورنده قرار می گیرند، به مواردی نیاز دارند که در این شرایط مقاوم باشد. از سوی دیگر، برای محیط های عادی، لوله های با کیفیت و استاندارد برای این هدف مورد استفاده قرار می گیرند. لوله ها به دو دسته psl1 و psl2 تقسیم می شود.

خصوصیات شیمیایی، خصوصیات مکانیکی، نحوه ساخت، نحوه بازرسی و تعمیر، گواهینامه، ترکیبات شیمیایی در این دو لوله با یکدیگر متفاوت است. 

تفاوت در خصوصیات شیمیایی لوله psl1 و لوله psl2:

 • نخستین تفاوت، عنصر کربن است. 
  • میزان کربن ماکزیمم در لوله بدون درز psl1 به میزان ۰/۲۸ درصد است. برای گرید B و بالاتر برای تمامی گرید ها psl2 ، ماکزیمم کربن ۰/۲۴ درصد می باشد.
  • برای لوله های درزدار psl1 ماکزیمم کربن به میزان ۰/۲۶برای گرید b و بالاتر است برای تمامی گرید های psl2 لوله درزدار ماکزیمم کربن ۰/۲۲درصد می باشد.
 • دومین عنصر فسفر است. برای لوله های psl2 ماکزیم فسفر ۰/۰۳ درصد برای گرید B و بالاتر است . برای تمامی گریدهای لوله psl2 ماکزیمم فسفر ۰/۰۳ درصد است. بنابراین تنها تفاوت در گریدهای پایین تر از A است.
 • سومین عنصر سولفور است. برای لوله های psl1 ماکزیمم سولفور ۰/۰۳ در صد است. برای لوله های psl2 ماکزیمم سولفور ۰/۰۲ درصد است.

علاوه بر سه عنصر ذکر شده، برای لوله های psl2 کربن معادل الزامی است. برای هر گرید نیاز است ولی برای لوله های psl1 زمانی لازم است که خریدار اس آر ۱۸ مشخص کرده باشد.

اس آر ۱۸ به معنی نیاز به فاکتور ۱۸ می باشد .

تفاوت در خصوصیات مکانیکی:

 •  برای psl2 ماکزیمم  مقاومت تسلیم و استحکام کشش نهایی محدودیت وجود دارد. در حالی ک برای لوله psl1 حداقل الزامات کافی می باشد.
 • دومین الزامی که برای لوله psl2 مورد نیاز است، چقرمگی شکست بوده که برای لوله psl1 مورد نیاز نیست.

تفاوت در نحوه ساخت:

لوله psl1 از سایز ۸۰ _۰/۰۴۰۵ اینچ موجود بوده  درصورتیکه کوچکترین قطر لوله موجود psl2 برابر ۴/۵ اینچ می باشد و بزرگترین ۸۰ اینچ می باشد. لوله های psl1 در انواع متفاوت ،آستری ،ساده و لوله مارپیچ موجود بوده در حالی که لوله های psl 2 فقط در نوع ساده موجود می باشند.

تفاوت در تعمیر و جوشکاری:

 تمام روش های جوشکاری، برای تولید لوله psl1 مورد استفاده قرار میگیرند. البته جوشکاری پیوسته  در گرید 25A محدودیت دارد.

برای لوله های درزدار psl2 به غیر از جوشکاری پیوسته و جوشکاری با لیزر سایر روش های جوشکاری مورد قبول نمی باشد.

برای جوشکاری الکترونیکی لوله های psl2 فرکانس جوشکاری حداقل ۱۰۰ کیلوهرتز بوده در صورتی که برای جوشکاری لوله psl1 محدودیتی وجود ندارد.

 عملیات حرارتی جوشکاری الکترونیکی برای تمامی گرید های لوله psl2 مورد نیاز بوده در حالی که برای لوله های psl1 مورد نیاز نمی باشد.

تعمیرات جوشکاری در لوله های psl2 مجاز نبوده در صورتی که در لوله های psl1 مجاز است .

تعمیرات و جوشکاری بدون فلز پرکننده در لوله های psl2 مجاز نبوده در لوله های psl1 با اجازه خریدار مجاز است.

تفاوت در گواهینامه:

برای لوله های psl1 گواهینامه ضروری نمی باشد. ولی برای لوله های psl2 الزامی است.

به طور خلاصه لوله psl1 کیفیت استانداردی برای خدمات معمولی داشته و لوله های psl2 دارای کیفیت بالاتری نسبت به لوله psl1 می باشد.

لوله مانیسمان api چیست:

لوله مانیسمان api چیست

لوله ای پی آی بدون درز یا مانیسمان در واقع لوله ای است که یک پارچه به صورت استوانه تولید می گردد. برای تولید این لوله دو روش سرد و گرم وجود دارد.

روش تولید لوله مانیسمان api سرد:

روش تولید لوله مانیسمان api سرد

در روش سرد یک مندریل وارد یک قطعه استوانه ای و با فشار جک صورت می گیرد. قطعه مورد نظر همراه با مندریل از غلتک های دوار عبور می نماید. تکرار این عملیات باعث نازک شدن جدار لوله می گردد. سپس لوله با عبور از بوش، سایز شده و به طول 6 متر برش می خورد.

روش تولید لوله مانیسمان api گرم:

روش تولید لوله مانیسمان api سرد

روش دیگر تولید لوله مانیسمان روش لوله گرم میباشد. این روش قطعه استوانه شکل گداخته شده و پس از رسیدن به دمای حدود 1300 درجه در داخل یک نگهدارنده قرار می گیرد. سپس یک سنبه مانند گلوله ای دوار، به داخل آن شلیک می گردد. اصطلاح شلیک با شلیک گلوله مقایسه نگردد. این عملیات با ورود ناگهانی یک سنبه  توسط یک جک هیدرولیک اتفاق می‌افتد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر راجع به روش تولید لوله مانیسمان میتوانید به مقاله ” روش تولید لوله مانیسمان ” در وبلاگ اتصالات گاز آریا مراجعه فرمایید.

لوله درزدار api چیست:

لوله api درزدار در واقع لوله ای است که از ورق api و با درزجوش تولید می گردد. یعنی در سراسر لوله یک درزجوش ملاحظه می کنید.

روش تولید لوله درزدار api:

لوله درزدار api با استفاده از نوعی ورق آلیاژی که به کربن منگنز و با ترکیبات میکروآلیاژی موسوم است، تولید میگردد. روش تولید به این صورت است که ابتدا ورق مربوطه به صورت های نواری برش خورده و سپس با عبور از چندین غلطک طی چندین عملیات به یک استوانه تبدیل می گردد. 

این استوانه در محل اتصال دو ورق به هم دارای یک گپ یا اصطلاحاً فاصله کمتر از نیم میلی متر می باشد. این فاصله جهت نفوذ جوش طراحی گردیده است. این لوله در در حال عبور از محل جوشکاری و پس از نفوذ جوش به داخل از مرحله سنگ زنی و سمباده زنی گذشته و پس از برش ۶ متری و مارک، بسته بندی می گردد.

لوله api  در ساختمان سازی:

آنچه شما باید برای ساختمان سازی در مورد لوله api بدانید:

اصولاً یک بحث بسیار مفصل و گسترده در مبحث فولاد و لوله، از کشتی سازی تا انتقال نفت و گاز بین شهر ها و پالایشگاه ها می باشد. اما آنچه که شما پیمانکار محترم یا سازنده ساختمان در بازار ایران نیاز دارید، بخش کوچکی از این مبحث پیچیده می باشد. لذا ما در مقاله ” آشنایی با لوله گاز api سپاهان” سعی می کنیم به جزئیات کاربردی در مورد شناخت لوله ای پی آی در ساختمان سازی و لوله کشی گاز توکار یا لوله کشی گاز روکار، بپردازیم.

در مبحث گاز فشار ضعیف، یعنی گاز 1/4 پوندی، در پروژه های ساختمان سازی سطح کشور، هرجا لوله گاز ای پی آی مطرح می گردد، منظور زیر گروه لوله درزدار ای پی آی می باشد. 

لوله api از ورق خاص تولید می گردد. یعنی آنالیز مواد و آنالیز شیمیایی این محصول در ترکیبات، که از جمله مهمترین آنها سیلیس و فسفر می‌باشد، متفاوت می باشد. روش تولید و جوشکاری و تست های مربوطه تحت استاندارد نفت آمریکا، American Petrolume Institute صورت می‌گیرد.

کاربرد لوله api گازی:

انتخاب بهترین مجری گاز در لوله کشی گاز توکار

از آنجایی که لوله ای پی آی به علت داشتن نوع ورق خاص و نوع جوش و تست خاص، از تحمل فشار بالاتری برخوردار می باشد، در ایران جهت لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی تولید گردیده است. 

لوله api تا ۸۰ بار فشار معادل حدود 1160 پوند تست میگردد. در جایی که برای لوله کشی گاز ۱۰ الی ۱۵ پوند و برای لوله کشی آتش نشانی 10 بار یا حدود 145 فشار تست نیاز دارید، این نوع لوله دارای ضریب اطمینان بالایی میباشد.

بهترین لوله api برای لوله کشی گاز خانگی چیست:

خوشبختانه طی سالهای اخیر، با گسترش صنایع و توفیق اجباری ناشی از عدم ورود کالاهای خارجی، کارخانجات متعددی در ایران اقدام به تولید لوله api  نمودند. 

کارخانه های تولید کننده لوله api در ایران:

 1. کارخانه لوله api سپاهان
 2. کارخانه لوله api سپنتا شامل سه کارخانه در شهرهای تهران، مرند و اهواز
 3. لوله ای پی آی ساوه
 4. لوله api کچو

در صورتی که شما نیاز به خرید لوله api جهت لوله کشی آتش نشانی دارید، باید این نکته را توجه کنید که لوله را از کدام کارخانه تهیه می فرمایید. کلیه لوله های api شامل ضوابط استاندارد بوده و در مبحث فوق قابل استفاده می باشد. 

از آنجایی که لوله کشی گاز و آتش نشانی تحت نظارت بازرسین سازمان نظام مهندسی یا بازرسین شرکت گاز صورت می‌گیرد، گاهی اوقات مهندسین ناظر، فقط به یک نوع برند خاص اعتماد داشته و گاهی اوقات یک برند خاص را تاکید دارد.

دقت فرمایید که خرید لوله با سلیقه و نظر مهندس ناظر صورت گیرد. البته اغلب اوقات بیشترین اعتماد روی لوله گاز ای پی ای سپاهان و لوله گاز ای پی ای سپنتا می باشد.

راه های تشخیص لوله api:

در بسیاری از سایت‌ها، اطلاع‌ رسانی راجع به لوله api مجموعه ای از جداول و خواص مکانیکی و شیمیایی را ملاحظه می فرمایید، که هیچگاه در محل ساختمان یا در محل بازار قابل آنالیز نمی باشد.

تنها راه این نوع بررسی ارائه کالا به آزمایشگاه و تحمل هزینه‌های هنگفت می باشد. لذا عملاً برای پروژه های کوچک که ممکن است فقط ۱۰ الی ۵۰ شاخه لوله خرید نمایند، این امکان وجود ندارد. 

با روش های آنالیز زیر در محل پروژه ، میتوانیم بهترین نوع لوله گازی را انتخاب و از شر شیادان در بازار لوله در امان باشیم.

 1. روش شناخت لوله api از روی مارک
 2. بررسی و آنالیز وزن لوله
 3. ارتباط با بخش فنی کارخانه تولید لوله 

روش شناخت لوله api از روی مارک:

مانند بسیاری از کالاهای صنعتی و متریال قابل استفاده در ساختمان، بررسی چشمی یکی از مهمترین تکیه‌گاه های فنی محسوب می گردد. لوله های ای پی آی هر کارخانه به روش مختلف و با رنگ متفاوتی مارک میخورد. 

اولا برای شناختن مدل مارکی که هر کارخانه بر روی لوله های خود می زند، میتوانید با مراجعه به سایت همان شرکت تولید کننده یا اتصال به بخش فنی همان شرکت تولید کننده جزئیاتی راجع به کیفیت و شکل مارک روی لوله بیابید.

از آنجایی که بسیاری از شیادان اقدام به مارک زدن لوله های گازی معمولی به عنوان ای پی آی می‌نمایند، می توانید با دقت روی مدل مارک لوله در طول ۶ متر، تشخیص دهید که این نوع چاپ دستگاهی بوده یا توسط کارگر و با شابلون چاپ گردیده است. 

چاپی که توسط دستگاه صورت گرفته از یک ریتم و نظم فونت خاص برخوردار است. 

برخلاف انتظار، لوله هایی که با دستگاه و در کارخانه مارک می خورند، ثبات مارک کمتری دارند. 

در صورتیکه لوله‌های مارک دست که در بازار شادآباد تهران به وفور پیدا می شود، از استحکام مارک بیشتری برخوردار است.

بررسی و آنالیز وزن لوله api:

روش دوم بررسی لوله ای پی ای، آنالیز وزن لوله می باشد. برای بررسی لوله هایی که به محل پروژه شما تحت عنوان لوله api سپاهان وارد می شود، می توانید به جدول وزن لوله های ای پی ای که هم در شرکت سازنده و هم در سایت شرکت اتصالات گاز آریا موجود است مراجعه کنید. 

با برش بخشی از لوله، می توانید به وزن یک متر یا یک شاخه ۶ متری آن دست یابید. از آنجایی که لوله در بازار ایران به صورت وزنی خرید و فروش می شود، اغلب لوله هایی که با مارک مغایر ارائه می گردد، از وزن سبک تری برخوردار است.

جدول مشخصات لوله سپاهان api ( جدول استاندارد api)

اندازه اسمی (in) قطر خارجی (mm) ضخامت (mm) وزن یک متر طول (kg) وزن هر شاخه 6 متری (kg) تعداد شاخه در هر بندل
1/2 in 21/3 2.8 1.28 7.68 169
3/4 in 26/7 2.9 1.7 10.2 127
1 in 33/4 3.2 2.36 14.16 61
1 1/4 in 42/2 3.6 3.43 20.58 61
1 1/2 in 48/3 3.7 4.07 24.42 61
۲ in 60/3 3.9 5.42 32.52 37
۲ ۱/۲ in 73 4 7.25 43.5 37
۳ in 88/9 4 8.37 50.22 19
۴ in 114/3 4.4 11.92 71.5 19
۵ in 141/3 4.8 16.19 97 11

ارتباط با بخش فنی کارخانه تولید کننده لوله ای پی ای:

تمامی شرکت های تولید کننده استاندارد، بخش فنی و خدمات پس از فروش دارد. به طور مثال اتصالات گاز را می توانید با ارتباط با بخش فنی شرکت اتصالات گاز آریا آنالیز کرده و تقاضای کارشناس نمایید. 

در بحث خرید لوله نیز میتوانید هر گاه به لوله‌ای مشکوک بودید، بخشی از لوله را بریده و به آزمایشگاه کارخانه مربوطه ارسال نمایید. 

خوشبختانه طی سالهای اخیر با احترام به مشتری، خدمات کاملی در این حوزه ارائه میگردد. کارخانه تولید کننده لوله، پس از آنالیز قطعه لوله ۲۰ سانتی ارسال شده به آزمایشگاه، نتیجه را به صورت کتبی به شما خواهد رساند.

لوله api سپاهان:

لوله api سپاهان گازی

لوله api سپاهان، از جمله خوش نام ترین و پرفروش ترین محصولات لوله api در سطح کشور می باشد. لوله api سپاهان در اغلب پروژه های لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی در سطح کشور و مخصوصا تهران استفاده می گردد. نمایندگی لوله سپاهان api در تهران و شهرستان های مختلف موجود است.

شرکت اتصالات جوشی و اتصالات گازی آریا، همواره با انبار کامل لوله سپاهان گازی و لوله api سپاهان، این کالا را با قیمت مناسب ارائه می نماید.

کارخانه تولید کننده لوله api سپاهان:

کارخانه لوله و پروفیل سپاهان، از جمله بزرگترین کارخانه جات تولید لوله در سطح کشور می باشد.

دفتر مرکزی این کارخانه، واقع در تهران خیابان احمد قصیر بوده و آدرس کارخانه در استان اصفهان، کیلومتر ۲۵ جاده اصفهان به نایین واقع میباشد.

این کارخانه محصولات متعددی در حوزه نفت و گاز، انواع لوله، انواع پروفیل و مخصوصا انواع قوطی های فلزی مورد استفاده در ساختمان را تولید می نماید.

این شرکت سالیان سال است که در حوزه تولید لوله فعالیت می نماید. اما تولید محصولات لوله ای پی آی سپاهان، طی چند سال اخیر با نام لوله ویژه سپاهان به بازار ارائه گردیده است.

لوله های گاز ویژه سپاهان، جهت مصارف گاز خانگی تحت استاندارد بین المللی api ۵l و استاندارد ملی جمهوری اسلامی ایران یعنی استاندارد ۳۵۷۴ ارائه می گردد.

برند ثبت شده این محصول با نام مانیس گاز می باشد. خوشبختانه طی جلسات متعدد کارشناسان سپاهان با بازرسین سازمان نظام مهندسی، در سطح کشور توانستند مجوزهای لازم برای جایگزینی لوله مانیس گاز سپاهان با لوله های بدون درز را اخذ نمایند.

این کارخانه به ارزش هایی در راستای تولید معتقد است و به عنوان شعار شرکت لوله گاز سپاهان جاری گردیده است.

 • ارزش آفرینی بر مبنای اصل هزینه و فایده
 • تناسب اثربخشی و جبران
 • هم افزایی و نتیجه گرایی
 • رشد دائمی و یادگیری در راستای ارائه بهینه کیفیت

خوشبختانه از آنجایی که این کارخانه در محل استان اصفهان قرار گرفته و در فاصله نزدیکی از شرکت فولاد مبارکه قرار دارد، لذا بیشتر ورق های مورد استفاده جهت تولید لوله  در این شرکت، از فولاد مبارکه تامین می گردد و به همین علت محصولات این شرکت از تلورانس ضخامت کمی برخوردار می باشند.
شرکت لوله و پروفیل سپاهان، یکی از شرکت های دقیق قطعه سازی می باشد که قادر به تامین لوله های پایه مادر تیوب برای تولید لوله های دقیق و لوله های فوق دقیق می باشد. این گروه از لوله ها در صنایع اتومبیل بویلر کمک فنر یا سیلندر جک مورد استفاده می باشد.

این لوله ها با بهره گیری از تجهیزات اروپایی به صورت درز مخفی تولید می گردد.
خوشبختانه نمایندگی لوله سپاهان در اغلب شهرهای کشور در دسترس می باشد.

از جمله مهمترین این گروه، خدمات نمایندگی لوله و اتصالات گاز آریا که خود نیز تولید کننده اتصالات جوشی می باشد، قابل معرفی است.

لوله api سپنتا:

لوله Api سپنتا

یکی دیگر از از برندهای معتبر که در بازار لوله و اتصالات جوشی ایران خوشنام بوده و طرفداران زیادی دارد، لوله سپنتا می باشد. حتی در بسیاری اوقات برخی کارشناسان و ناظران گاز، لوله سپنتا را به لوله های سپاهان نیز ترجیح می دهند. 

کارخانه های تولید کننده لوله سپنتا:

کارخانه لوله و پروفیل سپنتا، یکی از بزرگترین کارخانجات در حوزه تولید لوله می‌باشد. کارخانه لوله و پروفیل سپنتا، شامل سه زیر گروه یا سه کارخانه در سه شهر مختلف می باشد که هر سه کارخانه اقدام به تولید لوله api سپنتا می نماید.

با وجود اینکه لوله ای پی آی در ایران تحت یک استاندارد تولید میگردد، اما به دلایل نامعلومی، کارخانه های زیر گروه سپنتا، با این که تحت نام یک برند و یک استاندارد لوله api تولید می‌نمایند، در ضخامت لوله های ارائه شده به بازار، یک نظم را رعایت نمی کند. لذا با شناختن تولیدات هر کارخانه، میتوانید با توجه به میزان خرید، بهترین نوع لوله را انتخاب نمایید.

کارخانه تولید لوله سپنتا تهران:

لوله‌ ای پی آی تولید شده در کارخانه تهران، بالاترین کیفیت را در میان سه کارخانه دارد. برای اینکه با ارائه اعداد و ارقام زیاد و پیچیده ذهن شما را به بیراهه نبریم، فقط در مورد یک سایز از کالاها مثال می‌زنیم: 

مثلاً لوله ۱ اینچ ای پی آی سپنتا تولیدی کارخانه تهران، وزنی حدود 15.5 الی ۱۵.۷ کیلوگرم دارد و ضخامت ورق نیز ۳.۳۸  میلی متر می باشد. مارک روی این لوله سفید رنگ بوده و به صورت کامپیوتری چاپ می شود.

کارخانه تولید لوله سپنتا اهواز:

کارخانه سپنتا اهواز در رتبه دوم کیفیت کارخانجات سپنتا قرار دارد. محصولات این کارخانه به نسبت از کارخانه تهران، کمی پایین تر بوده و از کارخانه مرند بالاتر میباشد. 

به طور مثال لوله api سایز ۱ اینچ تولیدی کارخانه مرند، اغلب وزنی حدود ۱۴ کیلوگرم در ۶ متر را دارد. 

نکته‌ای که باید در مورد سپنتا اهواز بدانید آن است که این کارخانه در منطقه شرجی و مرطوب واقع گردیده است. لذا لوله های تولید شده در این کارخانه، اغلب دارای گرده زنگ و کمی زردی می باشند. البته این موضوع هیچ اثری در کیفیت کالا نداشته و ایراد محسوب نمی‌شود. اما از لحاظ بصری گاهی اوقات باب میل مشتری نمی باشد.

کارخانه سپنتا مرند:

تولید لوله api سپنتا در مرند

این کارخانه در شهرستان مرند قرار گرفته و در راستای حمایت از بخش کارگری و ایجاد کار و توازن شغل در سطح کشور به بهره برداری رسید. این کارخانه کلیه محصولات کارخانه سپنتا از جمله لوله api را با تیراژ کمتر تولید می نماید.

در میان گروه کارخانجات لوله و پروفیل سپنتا، کارخانه مرند از طرفدار کمتری برخوردار می باشد. لوله api سپنتا سایز 1 اینچ تولیدی کارخانه مرند، اغلب وزنی حدود ۱۳.۷ کیلو در هر 6 متر را دارا می باشد.

توصیه می کنیم در صورتی که تمایل به خرید لوله سپنتا api دارید، از محصولات کارخانه تهران استفاده نمایید. 

لوله در محل کارخانه به صورت کیلویی ارائه می گردد و وزن لوله های تولید شده در کارخانه تهران، بالاتر از دیگر کارخانجات می باشند، لذا محصولات لوله پروفیل سپنتا تهران از قیمت بالاتری برخوردار می باشند. این قیمت بالاتر در ازای کیفیت بالاتر این محصول می باشد.

متاسفانه طی سالهای اخیر به علت نوسانات زیاد قیمت آهن، ارائه قیمت روزانه برای بسیاری از شرکت ها مقدور نمی باشد. اما ما در سایت اتصالات گاز آریا با کمک از نیروهای تحصیلکرده و پیگیر، هر صبح قیمت روزانه این محصولات را در دسترس بازدیدکنندگان سایت قرار می دهیم.

ضمنا قیمت هر روز لوله در پیج اینستاگرام aryapipe.co در دسترس است.

تفاوت لوله گازی معمولی و لوله گازی api:

اغلب کارخانجاتی که لوله api تولید می‌نمایند، مانند کارخانه لوله api سپاهان یا کارخانه لوله ای پی آی ساوه، همگی لوله های گاز معمولی نیز با وزن ها و ضخامت های عنوان شده برای لوله های ای پی آی تولید می نمایند. 

به طور مثال کارخانه سپاهان هم لوله api سایز ۱ اینچ با وزن ۱۴ کیلوگرم تولید می نماید و هم لوله گازی سپاهان ۱ اینچ با وزن ۱۴ کیلوگرم. لذا در هر دو نوع لوله هم ضخامت و هر وزن یکی می باشد و روی هر دو نیز کارخانه سپاهان و برند سپاهان قید گردیده است. 

نحوه تشخیص لوله api از لوله گازی معمولی:

در لوله های ای پی آی که مخصوص لوله کشی آتش نشانی یا لوله کشی گاز توکار، می باشند اصطلاح api 5l نیز قید گردیده است. دقت فرمایید که با این که کارخانه سپاهان کارخانه بسیار معتبری می باشد، باید هر محصول را در محل و نوع پروژه تعریف شده شرکت استفاده نمایید. 

مثلاً لوله گاز سپاهان معمولی، جهت استفاده در لوله کشی گاز روکار تولید و به بازار ارائه گردیده است و جهت لوله کشی آتش نشانی یا توکار تایید نمی باشد. لوله گاز سپاهان معمولی و لوله گاز api سپاهان،  در نگاه اول ظاهری یکسان دارند. اما هم نوع ورق و هم نوع تست متفاوت می باشد و لوله های ای پی آی از تحمل فشار بالاتری برخوردار می باشند.

توضیح خاص در مورد ضریب تست و کیفیت لوله و اتصالات گازی:

تاسیسات ساختمان از جمله مهمترین بخش های ساختمان سازی و تضمین کیفیت می باشد. در این میان لوله کشی گاز و لوله کشی آتش نشانی از حساسیت بالاتری برخوردار می باشد. 

با مراجعه به جداول تست لوله کشی گاز و تست محصولات در محل کارخانه می توانیم به میزان حساسیت این کالاها پی ببریم.

 به طور مثال لوله کشی گاز خانگی پس از رگلاتور موجود در خیابان تا مصرف کننده ها، از فشار 1/4 پوند برخوردار می باشد. 

زمانی که لوله کشی انجام می دهیم، با خواسته ناظر سازمان نظام مهندسی این شبکه 10 الی 15 پوند تحت فشار قرار می گیرد. 

توجه کنیم که اتصالات جوشی مانیسمان در شرکت اتصالات گاز آریا ۱۷۰ بار فشار معادل ۲۴۵۰ پوند فشار تست میگردد.

 لوله های ای پی آی نیز تا ۸۰ با معادل حدود 1160 تست میگردد. 

توجه می فرمایید که به دلیل ضریب اطمینان بالا فاصله بسیار زیادی بین ضرایب استاندارد و مصرف کننده می باشد.

توصیه های مهم در خرید لوله api:

همانطور که در بالا مطرح کردید در پروژه های کوچک که ممکن است شما زیر ۱۰۰ شاخه لوله تهیه نمایید، امکان ارائه نمونه لوله ها به آزمایشگاه و آنالیز های شیمیایی و مکانیکی کامل روی محصولات نمی باشد. میتوانید با استفاده از راه های تشخیص لوله api، بهترین نوع لوله api را خرید نمایید.

برای آشنایی بیشتر به مقاله ” انتخاب بهترین نوع لوله و اتصالات گازی ” مراجعه نمایید.

در راستای کمک و حمایت از بخش صنعت و ارائه بهترین کیفیت ساختمان سازی در سطح کشور، کارشناسان شرکت اتصالات جوشی آریا در تمام ساعات کاری جهت ارائه اطلاعات فنی در راستای خرید بهترین اتصالات جوشی و بهترین لوله گاز آماده ارائه خدمات می باشند. 

شما حتی با خرید لوله از سطح بازار می توانید از خدمات رایگان همکاران ما در بخش فنی مهندسی شرکت  آریا برخوردار باشید.

فراموش نکنید که بالاترین تضمین کیفیت برای خرید محصولات تاسیسات ساختمان، داشتن اطلاعات کافی در آن حوزه می باشد. 

شما می توانید با جمع آوری اطلاعات کافی، خود کارشناس خرید محصولات خود باشید. تا هم از گارانتی مادام العمر محصولات اتصالات گاز آریا و لوله گاز برخوردار باشید و هم به اتصالات ارزان ترین و اقتصادی دست یابید.

خرید کالاهای استاندارد و با مارک استاندارد تولید شده با پروتکل های سازمان استاندارد، می‌تواند تضمین خوبی برای حصول کیفیت مادام‌العمر در ساختمان باشد. 

توجه فرمایید که در شبکه‌های سیال باید ۱۰۰% متریال از یک گروه و با کیفیت بالا انتخاب گردد. در شبکه سیال مانند لوله کشی گاز، یک کالای معیوب می‌تواند باعث افت کامل کیفیت لوله کشی گاز گردد. 

بخش فروش شرکت اتصالات گاز آریا جام با شبکه گسترده بازرگانی در سراسر کشور، بهترین اتصالات جوشی گاز را با قیمت رقابتی، از طریق تعداد زیادی نمایندگی لوله و اتصالات گاز در سطح شهرهای مختلف، به دست شما می رساند.


با تشکر از اینکه سایت اتصالات گاز آریا جام را انتخاب کرده‌اید. امیدواریم که از مطلب روش تولید لوله مانیسمان لدت برده باشید.

شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت ها ،به بخش لیست قیمت اتصالات گازی مراجعه فرمایید.
در قسمت وبلاگ سایت ،می توانید اطلاعات جامعی راجع به روش تولید سه راهی گازی ، تولید زانو مانیسمان و زانو رده 40 به روش گرم ، تولید زانو به روش سرد بیابید.

ضمناً مقالات جامعی در حوزه تولید ملزومات لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی نیز در صفحه‌ اینستاگرام آریاپایپ دسترس می باشد .
نمایندگی لوله و اتصالات گاز آریا و نیز نمایندگی لوله api سپاهان در شهرستان های مختلف ، معرفی گردیده است.نوار نیاشیمی و نوار آلتن،با کیفیت بالا موجود است.بهترین اتصالات گاز و ارزانترین اتصالات گازی استاندارد در سطح تولید کنندگان اتصالات جوشی را در این مجموعه در دسترس قرار داده ایم.
هر چه در حوزه تاسیسات گاز و آتش نشانی بخواهید،با کیفیت بالا و قیمت مناسب ،فراهم است.

 

 

 

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *