انتخاب بهترین لوله گازی و اتصالات گاز جهت لوله کشی گاز ساختمان

5/5

یکی از چالش هایی که در بخش اجرای لوله کشی گاز و لوله کشی آتش نشانی در اغلب پروژه های این روزها قابل ملاحظه است، سردرگمی مالکان و مجریان محترم پروژه های ساختمان سازی در در انتخاب متریال و لوازم لوله کشی گاز و لوله کشی آتش نشانی اعم از انتخاب بهترین نوع لوله گازی و … می باشد. 

در این مقاله بر آن شدیم که مجموعه اطلاعات اولیه در خصوص شناخت بهترین نوع لوله گاز و اتصالات گازی ارائه نماییم. بدیهی است که مهندس یک پروژه، در صورتی که اطلاعات کاملی در این حوزه داشته باشد، می‌تواند از از سودجویی شیادان و کلاهبرداران در این حوزه جلوگیری نماید.

در لوله کشی گاز توکار، شما مجموعه‌ای از کالا ها را خرید می نمایید.

 1. لوله گازی 
 2. اتصالات گازی
 3. شیرآلات گازی
 4. نوار عایق توکار

طبیعی است که اگر در تشخیص و خرید لوله گازی و ملزومات گازی استاندارد خطایی رخ دهد، کل شبکه دچار اشکال خواهد بود.

در مقاله ” نحوه انتخاب بهترین نوع لوله گازی و اتصالات گاز جهت لوله کشی گاز ساختمان ” با موارد زیر آشنا می شویم:

 • نحوه انتخاب بهترین نوع لوله گاز
 • انواع لوله در لوله کشی ساختمان
 • لوله مانیسمان چیست
 • لوله درز مخفی چیست
 • راه تشخیص لوله گازی مانیسمان از لوله درز مخفی
 • لوله api چیست
 • لوله گاز سپاهان api
 • لوله گاز api سپنتا
 • لوله گاز api ساوه
 • روش تشخیص لوله api واقعی از تقلبی
 • نحوه انتخاب بهترین اتصالات گازی برای لوله کشی
 • نحوه انتخاب بهترین شیرآلات گازی برای لوله کشی
 • نحوه انتخاب بهترین نوار عایق گاز برای لوله کشی
 • نحوه تشخیص نوار عایق استاندارد
 • نکات عمومی جهت بهترین اجرای لوله کشی گاز توکار

نحوه انتخاب بهترین نوع لوله گازی و مناسبترین لوله گازی:

کونیک کاری و ماشین کاری لوله | بهترین نوع لوله گاز

بهترین مارک لوله گازی در لوله کشی گاز ساختمان چیست؟ در این بخش از مقاله، با انواع لوله در لوله کشی ساختمان، بهترین نوع لوله گاز، بهترین مارک لوله گازی، نحوه تشخیص لوله مانیسمان و نحوه تشخیص لوله درز مخفی به صورت تخصصی آشنا می شوید.

انواع لوله در لوله کشی ساختمان:

در ضوابط لوله کشی گاز توکار، فقط 2 نوع لوله گازی قابلیت استفاده در لوله کشی گاز توکار را دارد. 

 • لوله مانیسمان یا بدون درز
 • لوله api

لوله مانیسمان چیست:

 لوله مانیسمان در واقع لوله‌ای است که به یکباره نورد شده و به صورت استوانه تولید می گردد. برخلاف لوله های درزدار یا درجوش، شما هیچگونه درزی در مسیر لوله مشاهده نمی نمایید. 

جهت ملاحظه فرآیند تولید لوله مانیسمان میتوانید به مقاله ” روش تولید لوله مانیسمان بدون درز ” در وبلاگ اتصالات گاز آریا مراجعه فرمایید.

 لوله مانیسمان از آنجا که بدون درز تولید می گردد، تحمل فشار بالایی را دارد. جالب است بدانید لوله مانیسمان بدون درز تا ۱۷۰ بار، معادل حدود 2500psi تست می گردد. این در حالی است که فشار گاز مصرفی فقط 1/4psi می باشد. 

البته جهت تست لوله کشی به ۱۰ الی ۱۵ پوند یا psi نیاز دارید.

لوله درز مخفی چیست:

متاسفانه در بازار ایران، برخی سودجویان و کلاهبرداران اقدام به تهیه نوع کالای عجیب، به نام درز مخفی نموده اند. 

شیادان با وارد کردن نوعی ساچمه یا مته بلند یا سیم بکسل به داخل لوله های درزدار، درز جوش را از بین می برند. لذا با نگاه چشمی لوله بدون درز به نظر می آید. این نوع کالا حتی از لوله درزدار نیز ضعیف تر است؛ به این علت که محل جوش دچار دفرمگی شده و عملاً مقاومت جوش به حد زیادی از بین رفته است. در ادامه با نحوه تشخیص لوله مانیسمان و نحوه تشخیص لوله درز مخفی آشنا می شویم.

راه تشخیص لوله مانیسمان از لوله درز مخفی:

با روش های زیر، به صورت حرفه ای لوله مانیسمان واقعی را از لوله درز مخفی تشخیص دهید:

 1. وزن لوله
 2. برش لوله
 3. چکش کاری لوله
 4. مارک لوله
 5. رنگ لوله

به وزن لوله توجه جدی گردد. با مراجعه به جدول وزنی لوله در مقاله ”  روش تولید لوله مانیسمان بدون درز ” می توانید وزن هر شاخه یا هر متر از لوله مانیسمان واقعی را به دست آورید.

بهترین روش تشخیص لوله درز مخفی، برش دادن لوله می باشد. دو سر لوله در لوله درز مخفی، مته یا ساچمه می خورد، احتمالا شما با بریدن وسط لوله، بتوانید درز مخفی را مشاهده نمایید.

دقت فرمایید که آثاری از عبور چیزی مانند ساچمه یا مته در داخل لوله ملاحظه نکنید.

 راه دیگر تشخیص لوله مانیسمان از لوله در مخفی، چکش‌کاری می‌باشد. 

حدود ۵ سانتی متر از لوله را برش زده و پتک و چکش کاری نمایید. با تغییر فرم لوله گازی از استوانه به قطعه تخت، می توانید اثرات جدا شدن جوش در لوله را ملاحظه نمایید. سعی کنید طوری ضربه بزنید که محلی را که به نظر شما مشکوک می آید، در محل تا شدن فولاد قرار گیرد.

با دقت به مارک لوله های مانیسمان نیز، می توانید تشخیص بهتری روی لوله گازی انجام دهید. توجه فرمایید که تولید لوله مانیسمان، مربوط به کمپانی های بزرگی در کشور چین یا کشورهای اروپایی می باشد. لذا عملیات مارک زنی با ماشین آلات اتوماتیک، با نظم و فونت دستگاهی چاپ می گردد. لذا با دقت مضاعف تشخیص شابلون های دستی کار ساده‌ای است. 

روش دیگر تشخیص لوله مانیسمان از لوله درز مخفی، توجه به رنگ لوله گازی می باشد. امروزه بخش اعظمی از لوله گازی های وارداتی به ایران، از کشور چین می باشد. توجه فرمایید که لوله‌ها از کشور چین و توسط کشتی حمل می گردد. عبور از از مناطق مرطوب و حضور لوله به مدت دو ماه در کشتی، آثاری از نفوذ رطوبت به رنگ روی لوله را نمایان می کند. 

لوله هایی که رنگی بسیار مشکی و تمیز و تازه دارند، می تواند مایه شک و تردید شما باشد. در بهترین حالت هم، از چین به ایران نیز هیچگاه لوله های مانیسمان رنگ مشکی بسیار تمیز ندارد. 

در کل برش لوله و چکش کاری لوله می تواند بهترین راه تشخیص لوله مانیسمان از درز مخفی باشد.

سریع ترین راه تشخیص لوله مانیسمان بدون درز از لوله درز مخفی:

سریع ترین نحوه تشخیص لوله درز مخفی از لوله مانیسمان به شرح زیر است:

چند قطعه ۵ سانتی متری از لوله را برش زده و به محل خط یا درز مخفی که شک دارید علامت گذاری نمایید. 

با توجه به اینکه در هر پروژه ساختمانی یک شاقول پیدا می گردد، این شاقول را که به صورت یک مخروط است، در سر لوله قرار داده و با پتک بکوبید. این کار را در کل قطعات انجام دهید. اگر محل خط مشکوک درز مخفی باشد، در تمام لوله‌ها از همان نقطه دچار گسیختگی می گردد.

لوله api چیست:

لوله api، نوعی لوله گازی درزدار میباشد. اما با توجه به متریال مصرفی و نوع جوش و نوع تست، برای لوله کشی گاز توکار مناسب میباشد.

 api مخفف کلمه American petroleum institute می باشد. یعنی تحت استاندارد پترولیوم آمریکا؛ لذا در این نوع لوله، از نوعی ورق خاص و نوعی تست خاص استفاده می گردد.

در ایران 3 شرکت اصلی تولید کننده لوله api می باشند.

 1. لوله گاز سپاهان api 
 2. لوله گاز api سپنتا 
 3. لوله گاز api ساوه

لوله گاز سپاهان api: 

بهترین نوع لوله api  موجود در ایران، لوله گاز api سپاهان می باشد.

در تمام مسیر لوله در طول ۶ متر، به فاصله های هر یک متر دارای چاپ api می باشد.

وزن لوله به ازای ۶ متر لوله 1 اینچ،برابر ۱۴ الی ۱۴.۲ کیلوگرم می باشد. 

دقت فرمایید لوله سپاهان نوع دیگری از لوله یک اینچ با ضخامت ۳ میلیمتر با همین وزن تولید می کند. این لوله به لوله گاز سپاهان معمولی شناخته شده است، جهت لوله کشی گاز روکار تولید گردیده است.

لوله گازی سپاهان معمولی نیز دارای مارک سپاهان گازی می باشد، اما api را ندارد. مراقب باشید که به جای لوله api سپاهان ارسال نگردد.

لوله گاز api سپنتا:

نوع دیگر لوله api، لوله api سپنتا می باشد. لوله گاز api سپنتا، دارای سه شرکت در سه شهر مختلف ایران میباشد. اولی لوله سپنتا تهران که بهترین تولید را در جمع سه کارخانه زیر گروه دارد و سنگین ترین وزن  لوله را نیز تولید می نماید. پس می توان لوله سپنتا تهران را بهترین نوع لوله گازی سپنتا دانست.

لوله گازی api سپنتا تهران، وزن ۱۵ و نیم کیلو را دارا می باشد.

کارخانه دیگر سپنتا در مرند می باشد و به api مرند معروف است. در سایز ۱ اینچ، لوله گازی مرند وزن ۱۳.۷ را دارا می باشد.

 نوع دیگر لوله سپنتا، مربوط به کارخانه سپنتا اهواز میباشد. لوله ۱ اینچ تولید شده در کارخانه اهواز دارای وزن ۱۴ کیلو می باشد.

لوله گاز api ساوه:

نوع سوم لوله api موجود در بازار ایران، لوله api ساوه می باشد. این لوله گازی نیز در طول خود دارای مارک api و شرکت سازنده می باشد. وزن لوله ۱۴ و نیم کیلو در سایز ۱ اینچ می باشد.

روش تشخیص لوله api واقعی از تقلبی:

یکی از مهمترین روش های تشخیص لوله api واقعی علاوه بر وزن، دقت زیاد روی نوع مارک لوله گازی می باشد.

اولاً توجه فرمایید که با توجه به بزرگی این کارخانه ها، نوع چاپ چاپی بسیار منظم و دستگاهی می باشد. از چاپ هایی که به نظر حاصل شابلون دست و کار کارگری میباشد، اجتناب نمایید.

نکته دیگری که باید بدانید آن است که برخلاف تصور، مارک بسیاری از کارخانه ها از جمله لوله api سپاهان، گاهی اوقات در هنگام جابجایی و در اثر برخورد دست کارگران پاک می شود. این موضوع شما را نگران نکند. 

خوشبختانه در هر سه کارخانه تولید کننده لوله، کارگروه هایی وجود دارند که در صورتی که شما به کیفیت لوله گازی شک کردید، می توانید قطعه ای از لوله گازی را بریده و به دفتر تهران کارخانه ها ارسال نمایید. کارخانه پس از بررسی در آزمایشگاه، نتیجه را به شما اعلام خواهد کرد.

این کار هیچ هزینه‌ای ندارد و کارخانجات لوله گازی و پروفیل جهت حمایت از برند خود و دوری از شیادان، این خدمات را ارائه می نمایند.

نحوه انتخاب مناسب ترین و بهترین اتصالات گازی برای لوله کشی:

بهترین اتصالات گازیپس از انتخاب بهترین نوع لوله،  نوبت انتخاب بهترین اتصالات گازی و مناسبترین اتصالات گاز برای لوله کشی گاز توکار می باشد.

چند نکته مهم زیر راجع به ضوابط لوله کشی گاز توکار را به خاطر بسپارید:

در لوله کشی گاز توکار کلیه اتصالات از جمله زانو گازی، سه راهی گاز، تبدیل گازی، کپ و دیگر اتصالات گازی باید از نوع مانیسمان بدون درز باشد.

خوشبختانه سازمان استاندارد ایران، در بحث استاندارد اتصالات جوشی گاز و استاندارد تولیدات گازی نظارت جدی دارد. 

طبق ضوابط استاندارد گاز، استفاده از اتصالات جوشی استاندارد در لوله کشی گاز توکار الزامی می باشد. همچنین کلیه قطعات وارد شده به خط لوله کشی گاز باید تک تک دارای مارک استاندارد باشد.

شرکت تولید کننده اتصالات گاز استاندارد:

برای انتخاب بهترین نوع لوله گازی و اتصالات گازی، پس از شناخت بهترین شرکت های تولید کننده لوله نیاز است با شرکت تولید کننده اتصالات گاز نیز آشنا شویم.

اتصالات گاز آریا یکی از بهترین شرکت های تولید کننده اتصالات گاز است که علاوه بر تولید و عرصه اتصالات گازی، اقدام به فروش بهترین نوع لوله گازی و ملزومات گازکشی نموده است.

شرکت های معتبر مانند شرکت اتصالات گاز آریا، به هیچ عنوان کالای بدون مارک و کد رهیابی به بازار ارائه ‌نمی نمایند.

دیده شده که برخی شیادان، با استفاده از کیسه‌های قرمز اتصالات گاز آریا و محصولات متفرقه اقدام به کلاهبرداری نموده اند.

محصولات اتصالات جوشی آریا، همیشه جزو کالاهای بسیار سنگین و معتبر بازار می باشد. 

اتصالات جوشی در ایران دارای تکنولوژی تولید روز دنیا می باشد. دقت فرمایید که هرگونه کالایی که در محل پروژه مشکوک به نظر آمد، می تواند به تایید کارشناسان اتصالات گاز آریا برسد. 

 باید از یک نوع برند اتصالات جوشی در پروژه گازرسانی، استفاده گردد. 

به 2 دلیل اتصالات جوشی آریا توصیه میگردد:

 1. اتصالات جوشی آریا با توجه به دامنه تولید پرقدرت و وسیع همیشه کلیه محصولات را در حجم بالا دپو و انبار دارد. هیچ پروژه ای ناقص و کم برخوردار از بعضی محصولات نخواهد بود.
 2. اتصالات جوشی آریا دارای شبکه بازرگانی پیشرفته ای در سراسر ایران میباشد. شما میتوانید با دسترسی به نمایندگی اتصالات گاز آریا در نزدیکی پروژه خود، در نزدیکترین زمان و با قیمت کاملا مناسب محصولات اتصالات جوشی آریا را تهیه نمایید.

 یادآوری می گردد بهترین اتصالات جوشی در سراسر ایران با توجه به قیمت مناسب، شرکت آریا جام می باشد. لذا شما با استفاده از محصولات اتصالات جوشی آریا، از گارانتی مادام‌العمر این محصولات برخوردار خواهید شد.

نحوه انتخاب مناسب ترین و بهترین شیرآلات گازی برای لوله کشی:

سردنده درزدار ده سانتی ، سردنده پایه بلند

قسمت سوم انتخاب بهترین نوع لوله و اتصالات گازی که باید در آن دقت فرمایید، انتخاب بهترین شیرآلات گازی می باشد.

شیر گازی در صنعت ساختمان، جزو کالاهای استاندارد اجباری با ضریب امنیت بالا می باشد. دقت فرمایید برخی کالاها که در در صنعت آبرسانی استفاده می گردد و ظاهری شبیه شیر گاز دارد، در گازرسانی استفاده نگردد. 

چند برند معتبر موجود در بازار شیرگازی ایران، به ترتیب اولویت کیفیت به شرح زیر است:

 1. شیر گازی آذران 
 2. شیر گازی امین 
 3. شیر گازی آریا 
 4. شیر گازی سارا 
 5. شیر گازی مهشیر شیر گازی ۷۷ 
 6. شیر گازی استارکو
 7. شیر گازی سیتکو
 8. شیر گازی نگین

البته شرکت های فوق، دامنه مختلفی از کالاها تولید می‌نمایند. فقط شیری که روی آن شیر گازی با علامت استاندارد قید شده است، تایید میباشد.

 

نحوه انتخاب مناسب ترین و بهترین نوار عایق گاز برای لوله کشی:

بهترین نوع نوار عایق | بهترین نوع لوله گازی و بهترین نوع اتصالات گازی

قسمت چهارم انتخاب بهترین نوع لوله گازی و اتصالات گازی که باید در آن دقت مضاعف فرمایید، انتخاب بهترین نوار عایق گاز می باشد.

دو برند اصلی نوار عایق گازی که در ایران صاحب بازار پررونقی هستند، نوار عایق نیاشیمی و نوار عایق آلتن می باشند. 

البته شرکت‌هایی مانند نوار آدرین شیمی نیز تولیدکننده نوار عایق گازی میباشند که می تواند جزو اولویت های آخر باشد. 

نوار عایق نیاشیمی گاهی اوقات در بازار ایران به نوار شائیک نیز خوانده می‌شود. علت هم برند اولیه کره‌ای بوده است که تحت این نام شروع به تولید نمود.

برند دوم نوار عایق آلتن میباشد. البته آلتن از آنجایی که دارای محدودیت های حقوقی نمی باشد، توسط چند شرکت در ایران تولید می گردد. 

مراقب باشید که نواری که انتخاب می نمایید کاملاً کشسان و یکنواخت باشد.

یکی از کوتاهی ها و اشتباهاتی که لوله کش های گاز یا تاسیساتی گاز انجام می‌دهد، استفاده از نوار نامناسب در محل اتصالات می باشد. 

نوار عایق بر 2 گونه است.

 1. نوار عایق خطی
 2. نوار دو لایه گرم 

نوار عایق خطی جهت خود لوله استفاده می گردد و با روش پیچیدن ۵۰ درصد.

نوار عایق دو لایه گرم، نرم تر و کشسان تر میباشد جهت اتصالات.

جهت آشنایی با نحوه نوار پیچی در لوله کشی گاز توکار، می توانید به مقاله ” لوله کشی گاز توکار ” در وبلاگ اتصالات گاز آریا جام مراجعه فرمایید.

نحوه تشخیص نوار عایق استاندارد:

در بازرسی چشمی نوار عایق گازی، 2 عامل قابل رویت است: 

 1. دو لایه چسب را به هم چسبانده و جدا کنید، باید به اندازه کافی مقاومت را ببینید. 
 2. عامل دیگر کشسان بودن نوار است. یکسر نوار را توسط شخص ثانویه نگه داشته و رول را بکشید. یک متر نوار حدود ۳۰ درصد افزایش طول داده و به یک مترو ۳۰ سانتی متر می رسد، بدون آنکه پاره شود.

نکات عمومی جهت بهترین اجرای لوله کشی گاز توکار:

در پایان، به چند نکته عمومی جهت دقت در اجرای لوله کشی گاز توکار مناسب اشاره می گردد.

ملزومات و لوازم لوله کشی گاز را حتماً از فروشگاه و شرکت معتبر خرید نمایید. 

با دریافت فاکتور مناسب جهت لوله گازی و اتصالات گاز گارانتی اصالت کالا دریافت نمایید.

ناظر سازمان نظام مهندسی یا ناظر گاز، مشاور امین شما در بحث کیفیت لوازم گاز می باشد. از اطلاعات جامع ایشان استفاده نمایید. 

کلیه لوازم گاز باید با تایید ناظر گاز صورت پذیرد. در صورت اجرای لوله کشی گاز در هر تنگنای زمانی، اجازه ندهید حتی یک قطعه غیر استاندارد در شبکه لوله کشی استفاده گردد. استفاده از بهترین نوع لوله و بهترین نوع اتصالات گازی توصیه می گردد.

اگر شما تمام لوازم را درست انتخاب نکرده باشید، یک نقطه بحرانی در شبکه سیال می تواند کل شبکه لوله کشی گاز را صدمه پذیر نماید.

در انتخاب مجری گاز بسیار دقت نمایید. مجری گاز باید دارای شرکت ثبت شده و شناخته شده برای سازمان نظام مهندسی باشد. نیروی اجرایی کافی داشته و خود تجربه کافی در اجرای کار داشته باشد. در لوله کشی گاز، بخشی از پرداخت شما به عنوان حسن انجام کار، پس از تایید ناظر گاز صورت پذیرد.


با تشکر از اینکه سایت اتصالات گاز آریا جام را انتخاب کرده‌اید. امیدواریم از مقاله انتخاب بهترین نوع لوله گازی و اتصالات گاز جهت لوله کشی گاز ساختمان استفاده لازم را برده باشید.

شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت ها ،به بخش لیست قیمت اتصالات گازی مراجعه فرمایید. امیدواریم از مقاله انواع الکترود جوشکاری استفاده لازم را برده باشید.
در قسمت وبلاگ سایت ،می توانید اطلاعات جامعی راجع به روش تولید سه راهی گازی ، تولید زانو مانیسمان و زانو رده 40 به روش گرم ، تولید زانو به روش سرد بیابید.

ضمناً مقالات جامعی در حوزه تولید ملزومات لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی نیز در صفحه‌ اینستاگرام آریاپایپ دسترس می باشد .
نمایندگی لوله و اتصالات گاز آریا و نیز نمایندگی لوله api سپاهان در شهرستان های مختلف ، معرفی گردیده است.نوار نیاشیمی و نوار آلتن،با کیفیت بالا موجود است.بهترین اتصالات گاز و ارزانترین اتصالات گازی استاندارد در سطح تولید کنندگان اتصالات جوشی را در این مجموعه در دسترس قرار داده ایم.
هر چه در حوزه تاسیسات گاز و آتش نشانی بخواهید،با کیفیت بالا و قیمت مناسب ،فراهم است.

 

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *