لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار ؟

5/5

لوله کشی گاز توکار یا روکار؟

هنگامی که میخواهیم در ساختمان خود لوله کشی گاز، بازسازی، تغییرات یا افزایش انشعابات داشته باشیم، این سوال پیش می آید که لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار؟

آیا انجام لوله کشی گاز توکار یا روکار یک انتخاب و یک سلیقه است یا اینکه ضوابط و مسائل دیگری تعیین کننده این موضوع می باشد؟ 

در مقاله ” لوله کشی گاز توکار یا روکار ” با موارد زیر آشنا می شویم:

 • در چه نوع پروژه و ساختمان هایی از لوله کشی گاز روکار استفاده میکنیم؟
 • در چه نوع پروژه و ساختمان هایی از لوله کشی گاز توکار استفاده میکنیم؟
 • معایب و مزایای لوله کشی روکار
 • معایب و مزایای لوله کشی توکار
 • چه نوع مصالح و لوازمی در لوله کشی گاز توکار استفاده می شود؟
 • چه نوع مصالح و لوازمی در لوله کشی گاز روکار استفاده می شود؟

توجه کنید که بسته به روش و نوع ساختمان سازی شما، نوع لوله کشی گاز توکار یا روکار انتخاب می گردد.

لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار ؟

در چه نوع پروژه و ساختمان هایی از لوله کشی گاز روکار استفاده میکنیم؟

 • ساختمان‌های قدیمی که قبلاً ساخته شده و اکنون نیاز به لوله کشی گاز دارند.
 • در پروژه های ارزان سازی و مسکن های روستایی.

لوله کشی گاز روکار در ساختمان های قدیمی:

لوله کشی گاز خانگی به صورت سراسری در ایران، طی دو دهه گذشته گسترش چشمگیری داشته است. 

در شهرهایی که به تازگی دارای لوله کشی و شبکه لوله کشی گاز شهری میگردند، برخی ساختمان‌های قدیمی مانند ساختمانهای ساخت ۳۰ و ۴۰ سال پیش، فاقد لوله کشی داخلی خانگی می باشند. لذا در این پروژه ها، جهت رساندن گاز به مصرف کننده، نیاز است مجدداً لوله کشی انجام گردد. 

از آنجایی که این ساختمان قبلا ساخته شده و پیش بینی هایی برای لوله ها صورت نگرفته است، شما ناچار هستید لوله کشی گاز روکار انجام دهیم.

 لوله کشی گاز در این ساختمانها، ضوابط خاص خود دارد. در هر دو لوله کشی گاز توکار یا روکار، حضور سازمان نظام مهندسی و کارشناسان شرکت گاز، جهت تاییدیه ها اجباری می باشد. فقط روش لوله کشی و متریال مورد استفاده در لوله کشی توکار و روکار فرق می‌کند.

لوله کشی گاز روکار در پروژه های ارزان سازی و مسکن های روستایی:

در شهرک‌های روستایی یا خانه های نوساز روستایی، جهت رسیدن به هزینه تمام شده پایین، از لوله کشی گاز روکار استفاده می گردد. اینکه چرا لوله کشی گاز روکار ارزان تر میباشد در مقایسه متریال به آن خواهیم پرداخت.

معایب و مزایای لوله کشی گاز روکار:

مزایای لوله کشی روکار:

 • ارزان بودن متریال و لوله های مصرفی. 
 • در معرض دید بودن لوله های گاز: خطرات کمتری این لوله‌ها را تهدید می‌کند و هرگونه عیب یا نشتی را به راحتی می توانید بیابید.
 • سرعت اجرای بالا:  لوله کشی گاز روکار نیاز به نوار پیچی ندارد و حساسیت‌های لوله کشی گاز توکار را ندارد. لذا پروژه با سرعت بیشتری انجام می گیرد.
 • سهولت تغییرات: به دلیل در دسترس بودن لوله ها در لوله کشی گاز روکار، همیشه قابلیت دریافت انشعابات جدید و تغییر مسیر و تغییر جایگاه مصرف کننده ها وجود دارد.

معایب لوله کشی روکار:

عدم زیبایی و در معرض دید بودن لوله ها: در لوله کشی گاز روکار شما در گوشه و کنار، داخل و خارج خانه شاهد لوله هایی هستید که از لحاظ بصری زیبایی ندارند. این مساله بزرگترین عیب لوله کشی گاز روکار می باشد.

ضربه خور بوده و قابلیت صدمه پذیری: لوله ها به علت در دسترس بودن، مخصوصاً در ارتفاعات پایین، ضربه خور بوده و قابلیت صدمه پذیری دارند.

استفاده از بست های متعدد در مسیر لوله کشی: استفاده زیاد از بست در مسیر لوله کشی گاز روکار باعث زشت شدن لوله کشی می گردد.

در چه نوع پروژه و ساختمان هایی از لوله کشی گاز توکار استفاده میکنیم؟

اگر ساختمانی نوسازی گردد، یعنی ساختمان از صفر ساخته شود، صلاح بر آن است که لوله کشی گاز توکار انجام گیرد. لوله کشی گاز توکار به علت استفاده از لوله مانیسمان بدون درز یا لوله سپاهان api، که کمی گرانتر از لوله های روکار گازی است، پروژه را گران تر تمام می کند.

لوله کشی گاز توکار نیاز به نوار پیچی دارد که در بخش ضوابط لوله کشی گاز توکار به آن خواهیم پرداخت. ولی مزیت بزرگ این روش لوله کشی، طول لوله کشی پایین تر به علت استفاده از مسیرهای میانبر و حفظ زیبایی لوله کشی می باشد، چرا که لوله ای در روی کار، مخصوصاً داخل واحدها ملاحظه نمی کنید.

معایب و مزایای لوله کشی گاز توکار:

لوله کشی گاز توکار یا روکار ؟

مزایای لوله کشی گاز توکار:

 • زیبایی و تمیزی کار: از آنجایی که لوله ها نوار پیچی شده و داخل کار قرار می گیرند، شاهد لوله های مختلف در گوشه و کنار ساختمان نمی‌باشیم و معماری ساختمان مطلوب خواهد بود.
 • عمر بالای لوله کشی گاز توکار: اگر در لوله کشی گاز توکار، نوار پیچی درست صورت گیرد و ضوابط سازمان نظام مهندسی رعایت گردد، می تواند عمری بسیار طولانی تر از لوله کشی گاز روکار داشته باشد.
 • تنوع انتخاب مسیر و تنوع انتخاب محل مصرف کننده ها: از آنجا که لوله به روش توکار در ساختمان جابجا می شود، دست طراح در ایجاد مسیرهای مناسب برای لوله کشی گاز، باز می باشد.
 • تحمل فشار بالا: به علت استفاده از اتصالات مانیسمان بدون درز و لوله های api سپاهان و لوله های مانیسمان بدون درز، لوله کشی توکار از تحمل فشار بالاتری برخوردار است. 

درست است که طبق ضوابط شرکت گاز، لوله کشی گاز توکار و لوله کشی گاز روکار فقط تا ۱۰ پوند در ساختمان تست میگردد. اما کلیه اتصالات جوشی بدون درز و لوله های مانیسمان بدون درز در محل کارخانه، از تست بالاتری برخوردار می گردند. 

جهت مقایسه باید بدانیم که لوله های مانیسمان و اتصالات مانیسمان تا ۱۷۰ بار فشار تست می‌گردند و لوله های درزدار و اتصالات درزدار تا ۸۰ بار فشار تست میگردد. 

 می توانید جهت ملاحظه جداول تست استاندارد به صفحه اطلاعات فنی اتصالات گاز سایت آریا پایپ مراجعه فرمایید.

معایب لوله کشی گاز توکار:

 • حساسیت اجرا و سخت بودن ضوابط: البته تمامی سازنده ها و مهندسینی که بر پایه علم فعالیت می نمایند، می دانند که ضوابط پیچیده و سخت حاکم بر هر پروژه‌ای، می‌تواند ضامن کیفیت و کاربری بالای این محصولات باشد. 
 • عدم دسترسی به لوله ها در تعمیرات و تغییرات معماری داخلی ساختمان.
 • حساسیت بسیار بالای جوشکاری و لوله کشی گاز: از آنجایی که لوله توسط مصالحی مانند گچ پوشانده می شود، اشتباهات کارگری و خطای انسانی و کیفیت پایین جوش می تواند به علت مدفون شدن، فاجعه بار باشد.

با توجه به معایب و مزایای ذکر شده، می بینیم که بسته به روش و نوع ساختمان سازی ، نوع لوله کشی گاز توکار یا روکار انتخاب می گردد.


قیمت این محصولات را از اینجا چک کنید: اتصالات جوشی مانیسمان


چه نوع مصالح و لوازمی در لوله کشی گاز توکار استفاده می گردد؟

لوازم لوله کشی گاز | اتصالات جوشی آریا

لوله کشی گاز توکار شامل مصالح کلی زیر می باشد:

 1. لوله گاز
 2. اتصالات گاز
 3. نوار عایق
 4. شیرآلات گازی
 5. الکترود

برای لوله کشی گاز توکار یا روکار و خرید لوله مناسب لوله کشی گاز توکار یا روکار، حتماً از نظر کارشناسان شرکت گاز و سازمان نظام مهندسی بهره جویید.

آریا جام تولید کننده انواع اتصالات جوشی اعم از زانو گازی، سردنده گاز، سه راهی گاز، تبدیل گازی، کپ لوله گاز و بست لوله گاز می باشد.

 ضوابطی بر خرید اینگونه کالاها، حاکم است که در صورت عدم رعایت، باعث تایید نشدن لوله کشی گاز می گردد. 

برای آشنایی با استاندارد لوله کشی گاز توکار به مقاله ” استاندارد لوله کشی گاز توکار ” مراجعه نمایید.

لوله گاز در لوله کشی گاز توکار:

لوله گاز در لوله کشی گاز توکار یا روکار

تا حدود سال ۱۳۹۲ تنها لوله ای که برای لوله کشی گاز توکار مورد تایید بود، لوله بدون درز یا لوله مانیسمان بود. 


خواندن این مقاله را از دست ندهید: لوله مانیسمان و رده لوله مانیسمان چیست ؟


خوشبختانه با ورود ماشین آلات جدید و ابداع لوله سازی مدرن، تکنولوژی آن جدیداً وارد ایران گردیده است.  کارخانجات لوله سازی، لوله جدیدی را با تایید توکار تولید کردند و آن لوله api می باشد. لوله api، مخفف American Petroleum Institute می باشد.

لوله api در واقع لوله درز داری می باشد که از ورق خاص و با نوع جوشکاری خاصی تولید گردیده است، لذا به آن لوله api می گویند. در ایران چندین کارخانه لوله سازی به تولید لوله api از ورق ای پی آی دست یافته اند. 

مهم‌ترین کارخانجات تولید کننده لوله api به شرح زیر است:

 • لوله api سپاهان
 • لوله api سپنتا
 • لوله api ساوه
 • لوله api کچو

در خرید لوله گاز توکار حتماً از کارخانجات معتبر و بهترین نمایندگی لوله گاز api خرید فرمایید. همیشه شرط تایید سازمان نظام مهندسی یا ناظر گاز را با فروشنده مطرح نمایید. 

لوله های api که در ایران تحت استاندارد جمهوری اسلامی ایران تولید می‌گردند تا ۸۰ بار معادل حدود ۱۲۰۰ پوند تست می‌گردند. با توجه به تست ۱۵ یا ۱۰ پوندی لوله کشی گاز توکار یا روکار در محل پروژه، استاندارد لوله، ضریب اطمینان بسیار بالایی را در تست لحاظ کرده است. 

اغلب کارخانجات تولید کننده لوله api، علاوه بر لوله api، لوله گازی معمولی نیز تولید می نمایند. لذا توجه فرمایید که حتماً لوله مخصوص توکار، یعنی لوله api را تهیه فرمایید. 

برای آشنایی با روش های شناخت و بازرسی فنی و آنالیز فوری لوله های گازی، به مقاله ” بهترین نوع لوله گازی و اتصالات گازی ” مراجعه فرمایید.

اتصالات جوشی گاز در لوله کشی گاز توکار:

بهترین اتصالات گازی جهت لوله کشی گاز توکار یا روکار

مهمترین متریالی که در لوله کشی گاز توکار استفاده می گردد، انواع اتصالات جوشی می باشد. 

طی سال‌های اخیر با نظارت سازمان استاندارد، ضوابط بسیار ایمن و جدی بر تولید اتصالات جوشی گاز حاکم گردیده است. اتصالات جوشی گاز جزو مهمترین محصولاتی می باشد که شامل استاندارد اجباری می باشند. 

در ایران شرکت‌های بسیار محدودی دارای استاندارد کلیه کالاها می‌باشند. در هر نوع لوله کشی گاز، استفاده از اتصالات جوشی استاندارد مانند اتصالات گاز آریا، اجباری می‌باشد. 

طبق ضوابط لوله کشی گاز توکار، فقط استفاده از اتصالات بدون درز یا اتصالات جوشی مانیسمان مجاز میباشد. در یک شبکه سیال، یک قطعه معیوب و خارج از ضوابط استاندارد، می تواند کل شبکه را دچار اشکال نماید. لذا در طول لوله کشی گاز توکار مجاز به استفاده از اتصالات درزدار در مسیر لوله کشی نمی‌باشید. 

خوشبختانه شرکت اتصالات جوشی آریا، در میان تولید کنندگان اتصالات جوشی، با فراهم نمودن خطوط تولید مدرن روز، با اتکا به توانمندی مهندسین داخلی و با توان تولید بالا و تکیه بر محوریت اخلاق، کالاهای کاملاً استاندارد و قابل ارائه در بازار بین المللی، با قیمتهای مناسب در دسترس پروژه‌ها قرار داده است. 

اتصالات گاز آریا علاوه بر اینکه بهترین تولید کننده اتصالات جوشی سنگین در داخل ایران می باشد، قابل رقابت قیمت با هرگونه کالای تولید شده در داخل و خارج می باشد. با تکیه بر تیراژ و توان تولید بالا، هزینه‌های تولید در این شرکت بسیار پایین آمده است. حذف بخش های زیادی از هزینه های سربار تولید، باعث شده مصرف کننده با قیمت کاملا رقابتی اتصالات گاز آریا را تهیه نماید. 

شبکه بازرگانی اتصالات گاز آریا، با بازرگانی مدرن و تکیه بر اعتماد سازی و محوریت اخلاق، لیست قیمت مناسبی را به دست تمامی مصرف کنندگان و نمایندگی اتصالات گاز آریا در سراسر کشور می رساند. می توانید لیست قیمت اتصالات گاز و لیست قیمت اتصالات جوشی را در انواع سایتهای فعال و معتبر موجود در کشور بیابید. 

با توجه به ضوابط سازمان نظام مهندسی و نظارت ناظر گاز، استفاده از اتصالات سنگین با مهر چاپ شده استاندارد و ضمناً با وزن منطبق بر جدول استاندارد اجباری می باشد. 


خواندن این مقاله را از دست ندهید: انواع لوله کشی فاضلاب ساختمان


نوار عایق در لوله کشی گاز توکار:

نوار عایق در لوله کشی گاز توکار

طبق ضوابط سازمان نظام مهندسی و شرکت گاز، کلیه لوله هایی که توسط هرگونه مصالح مانند گچ و سیمان و … پوشیده می‌گردد،  الزاماً باید توسط دو لایه نوار عایق پوشیده گردد. البته منظور از دو لایه عایق این نیست که دوبار نوارپیچی گردد. بلکه روش خاصی در نوار پیچی وجود دارد که به روش ۵۰ درصد موسوم است. در هر لایه از نوار پیچی، نوار نیمی از لایه قبل را پوشش داده و پس از یک دور نوارپیچی به نواری دو لایه دست خواهید یافت. جهت یافتن اطلاعات بیشتر راجع به روش عایق کردن لوله گاز توکار، می توانید به مقاله نوار پیچی و نوار عایق گاز در وبلاگ آریا مراجعه فرمایید.

نوار عایق گاز و رنگ پرایمر باید از یک برند انتخاب گردد. 

بهترین نوارهای عایق که در ایران استفاده می گردد:

 1.  نوار عایق نیاشیمی
 2. نوار عایق آلتن

البته این کالاها خود شامل زیر گروه هایی مانند نوار سیاه خطی یا نوار سفید خطی یا نوار سرجوش گرم میباشد.

شیر گازی در لوله کشی گاز توکار:

شیرگازی استاندارد در لوله کشی گاز توکار یا روکار

 شیرگازی جزو کالاهای می باشد که استاندارد اجباری دارد. لذا مانند اتصالات جوشی استاندارد، شیر گازی نیز باید دارای نشان حک شده استاندارد بر روی خود باشد. استفاده از شیر غیر استاندارد به هیچ عنوان مجاز نمی باشد. 

بهترین شیرالاتی که در بازار ایران شناخته شده است به ترتیب کیفیت به صورت زیر می باشد:

 1. شیر گازی امین
 2. شیر گازی آذر
 3. شیرگازی نگین
 4. شیر گازی سارا
 5. شیر گازی حقیقی
 6. شیر گازی ۷۷

برای خرید لوله، اتصالات و ۰ تا ۱۰۰ ملزومات لوله کشی گاز توکار یا روکار و لوله کشی آتش نشانی با شماره ۳۰ ۳۰ ۸۶ ۳۳ – ۰۲۱ تماس بگیرید.


الکترود در لوله کشی گاز توکار:

انواع الکترود جوشکاری به همراه توضیح اعداد روی الکترود

در لوله کشی گاز توکار یا روکار، الکترود به دو علت حائز اهمیت میباشد.

 • نوع الکترود خوب باعث ایجاد جوش و اتصال بهتر می گردد.
 • لوله کشی گاز با الکترود مناسب همیشه بهتر صورت می گیرد.

چند برند خوب الکترود مورد استفاده در لوله کشی گاز توکار یا روکار برند های زیر میباشد: 

برای آشنایی بیشتر با انواع الکترود و مفهوم اعداد روی الکترود، مقاله ” انواع الکترود جوشکاری ” را مطالعه نمایید.

چه نوع مصالح و لوازمی در لوله کشی گاز روکار استفاده می گردد؟

چه نوع مصالح و لوازمی در لوله کشی گاز روکار استفاده می گردد؟

ضوابط نظارت و کیفیت لوله کشی گاز توکار یا روکار یکسان است، اما نوع متریال مورد استفاده متفاوت میباشد. 

در لوله کشی گاز روکار موارد زیر کاربرد دارد:

 1. لوله گاز
 2. اتصالات گازی
 3. شیرآلات گازی
 4. الکترود جوشکاری

لوله گازی در لوله کشی گاز روکار:

لوله گازی در لوله کشی گاز توکار یا روکار

در لوله کشی گاز روکار، نیازی به استفاده از لوله بدون درز نمی باشد. در لوله کشی گاز روکار، استفاده از لوله گاز درزدار معمولی استاندارد مجاز می باشد.

متاسفانه از اشتباهات بسیار رایج و خیانت آمیزی که در لوله کشی گاز روکار بسیار قابل مشاهده است، استفاده از لوله شوفاژ به جای لوله گاز می باشد.

استفاده از لوله درزدار در لوله کشی گاز روکار مجاز می باشد، اما ضوابط استاندارد، فقط لوله های گازی با ضخامت و وزن خاص را برای لوله کشی مجاز دانسته است. 

به طور مثال  هر ۶ متر لوله گاز یک اینچ استاندارد برای لوله کشی گاز روکار، باید ۱۴ کیلو گرم وزن داشته و دارای ضخامت ۳ میلیمتر میباشد. 

لوله ای با ضخامت کمتر از ضخامت استاندارد، شامل استاندارد لوله کشی گاز نمی‌باشد و مناسب لوله کشی شوفاژ، فن کویل و دیگر چیزها می باشد. تمامی لوله های گاز باید دارای استاندارد با کد ۳۰۷۶ روی خود باشد. 

برای ارزیابی و شناسایی لوله در محل پروژه مقالاتی در وبلاگ شرکت اتصالات گاز آریا ارائه گردیده است. می تواند اطلاعات جامع و مفیدی جهت آنالیز و شناخت انواع لوله به شما بدهد.

برندهایی از لوله گاز که در ایران لوله گاز روکار یا لوله گاز استاندارد تولید می‌نمایند به ترتیب کیفیت در زیر آمده است:

 1. لوله گاز سپاهان روکار
 2. لوله گاز سپنتا
 3. لوله گاز ساوه
 4. لوله گاز آریا
 5. لوله گاز کیهان
 6. لوله گاز یاران
 7. لوله گاز کچو 

ضوابط استاندارد و وزن لوله، فارغ از برند و مارک لوله باید رعایت گردد. 

مثلاً در مورد لوله ۱ اینچ، تولید شده هر کارخانه‌ای با هر برندی، رعایت پروتکل و ضوابط استاندارد بر مبنای ضخامت ۳ میلیمتر اجباری می باشد.

اتصالات جوشی در لوله کشی گاز روکار: 

سه راهی درزدار مساوی | سه راه درزدار مساوی

اتصالات جوشی گاز جزو حساس‌ترین و مهمترین قسمت های لوله کشی گاز روکار می باشد. در لوله کشی گاز روکار استفاده از اتصالات جوشی درزدار مجاز می باشد. 

البته شما می توانید جهت حصول کیفیت بالاتر در صورتی که امکان خرج بیشتری روی پروژه باشد، از اتصالات جوشی بدون درز نیز استفاده نمایید. اما طبق ضوابط سازمان نظام مهندسی و شرکت گاز، استفاده از اتصالات جوشی درزدار برای لوله کشی روکار مجاز می باشد. 

استاندارد بودن قطعات و اتصالات گازی استاندارد بسیار مهم است. کلیه اتصالات جوشی درزدار که در لوله کشی گاز روکار استفاده می نمایید باید از نوع استاندارد و با چاپ و کد رهگیری و مشخصات استاندارد باشد. 

هیچ قطعه ای در لوله کشی گاز توکار یا روکار به صورت غیر استاندارد مجاز نمی باشد. 

با رعایت استاندارد اتصالات جوشی ضخامت لوله و اتصالات یکسان خواهد بود. لذا نوع نفوذ جوش و اتصال جوشکاری بین لوله و قطعه در بهترین حالت صورت خواهد گرفت. 

می توانید بهترین اتصالات جوشی درزدار از جمله زانو جوشی درزدار، سه راه جوشی درزدار، سردنده جوشی درزدار، تبدیل درزدار و غیره را در محصولات شرکت اتصالات گاز آریا جام بیابید. 

آریا جام از لوله های گاز سپاهان جهت تولید اتصالات استفاده می نماید. از آنجایی که لوله گاز سپاهان جزوه بهترین لوله در سطح کشور می باشد، محصول خروجی شرکت اتصالات گاز آریا، جزو سنگین‌ترین اتصالات بازار ایران می باشد. 

ما افتخار داریم که در شرکت اتصالات گاز آریا تمام محصولات دارای نشان استاندارد می باشد. 

تمامی محصولات تولید شده آریا، از جمله اتصالات جوشی گاز به فاصله‌های ۲۸ روز در میان به آزمایشگاه رازی و آزمایشگاه علوم کاربردی رازی ارسال میگردد. 

نتایج آزمون هم به شرکت استاندارد ارسال می گردد و هم در سایت خود شرکت اتصالات گاز آریا جام آپلود می گردد. 

شرکت اتصالات جوشی آریا با تکیه به توانمندی مهندسین خود و داشتن آزمایشگاههای مجهز، تعداد زیادی از قطعات را تست می نماید. لذا علاوه بر مهر استاندارد، نشان شرکت اتصالات گاز آریا تضمین خوبی در داشتن بهترین اتصالات جوشی میباشد. ما بالاترین کیفیت اتصالات جوشی گاز را با قیمت رقابتی در اختیار انواع پروژه های ایرانی قرار می دهیم.

آریا جام ارائه دهنده تمامی اقلام مورد نیاز جهت لوله کشی گاز توکار یا روکار و لوله کشی آتش نشانی می باشد.

شیر گازی در لوله کشی گاز روکار:

شیرگازی در لوله کشی گاز توکار یا روکار 

شیرگازی جزو ضوابط استاندارد اجباری می باشد. لذا نوع شیر گازی که در لوله کشی گاز توکار یا روکار استفاده می نمایید، تفاوتی نمی کند.

 برندهای معتبر شیر گازی در ایران: 

 1. شیر گازی امین 
 2. شیر گازی آذر
 3.  شیر گازی نگین 
 4. شیر گازی سارا 
 5. شیر گازی ۷۷

الکترود جوشکاری در لوله کشی گاز روکار: 

برندهای معتبر الکترودهای 6010 در ایران

الکترود جوشکاری نیز در لوله کشی گاز توکار یا روکار هیچ تفاوتی با هم ندارند و شما باید از الکترود استاندارد جهت جوشکاری اتصالات و لوله ها استفاده نمایید. 

چند برند خوب مورد استفاده در لوله کشی گاز توکار یا روکار برند های زیر میباشد: 

 • الکترود سوپر نورین میکا 
 • الکترود یزد 
 • الکترود چیتا
 • الکترود mt12

نکات فنی در لوله کشی گاز روکار:

چند نکته در لوله کشی گاز توکار یا روکار را به یاد بسپارید:

یکی از نکات بسیار مهم در اجرای لوله کشی گاز توکار یا روکار استفاده از پرسنل مجرب و شرکت تاسیساتی گاز مناسب می باشد. مانند هر تاسیسات یا هر مسئله اجرایی در ساختمان شما، در صورتیکه بهترین متریال و گران ترین کالا را هم تهیه کنید، اما از خدمات فنی و گروه های تاسیساتی مناسب استفاده نکنید، به کیفیت مطلوبی دست نخواهید یافت.

به علت حساسیت بسیار بالای لوله کشی گاز، استفاده از نیروهای کم تجربه و بدون تاییدیه شرکت گاز به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. 

مراقب باشید که شرکت تاسیساتی نیروهای فنی مناسب در اختیار داشته باشد و دارای تاییدیه های لازم جهت اجرای لوله کشی گاز باشد. 

توصیه می‌شود از شرکت های تاسیساتی گاز خوشنام در این رشته استفاده نمایید. چرا که لوله کشی گاز توکار یا روکار ممکن است در یک عملیات ۱۰ الی ۱۵ روزه به پایان برسد، اما به دلیل بازدیدهای مکرر سازمان نظام مهندسی و شرکت گاز ممکن است شما تا ماه ها و گاهی اوقات تا پایان پروژه با شرکت تاسیساتی گاز در ارتباط باشید. لذا نیروهای کم تجربه با توانایی پایین، می تواند پروژه شما را به چالش بکشند. 

با مراجعه به سازمان نظام مهندسی پروژه های زیادی را می توانید بیابید که به علت  عدم کفایت شرکت تاسیساتی، دچار چالش‌های جدی و هزینه‌های سربار زیاد گردیده است.

نکته دیگر آن که پروژه شما چه کوچک و چه بزرگ، نیاز به ناظر سازمان نظام مهندسی و ناظر شرکت گاز دارد. لذا با اعتماد به این گروه ها، توجه داشته باشید که نظارت سازمان نظام مهندسی برخلاف آنچه که به نظر دست و پاگیر است، می‌تواند ضامن کیفیت کار شما باشد. 

توصیه می‌کنیم به مهندسین شرکت گاز و سازمان نظام مهندسی اعتماد کرده و تمامی نکات فنی گفته شده توسط ایشان راه موبه‌مو اجرا فرمایید.

در پایان توصیه می کنیم در اجرای لوله کشی گاز توکار یا روکار و همچنین لوله کشی آتش نشانی لوله های خود را ترجیحا از لوله سپاهان api استفاده نمایید. 

لوله سپاهان | لوله سپنتا | لوله گاز توکار و روکار

اتصالات جوشی را با مراجعه به نمایندگی اتصالات گاز آریا از برند معتبری مانند اتصالات گاز آریا جام انتخاب نمایید. این محصولات دارای گارانتی مادام‌العمر بوده و با قیمت رقابتی بسیار مناسب، بهترین کیفیت اتصالات جوشی را در دسترس شما قرار می دهد. 

کارشناسان شرکت اتصالات جوشی آریا همیشه آماده و پاسخگو در جهت راهنمایی نکات لوله کشی گاز می باشد.

لیست خرید لوله کشی گاز توکار و روکار:

برای لوله کشی گاز توکار از لیست خرید زیر استفاده نمایید:

 1. لوله api سپاهان، سپنتا تهران یا لوله رده ۲۰
 2. اتصالات مانیسمان استاندارد آریا جام
 3. اتصالات چدنی اطراف کنتور
 4. نوار عایق نیاشیمی یا نوار عایق آلتن
 5. رنگ پرایمر هم برند نوار عایق
 6.  الکترود مارک ام تی ۱۲ یا میکا
 7. انواع بست سقفی یا دیواری
 8. نوار تفلون و شیرگازی

برای لوله کشی گاز روکار از لیست خرید زیر استفاده کنید:

 1. لوله گازی سپاهان، سپنتا یا آریاوا
 2. اتصالات درزدار استاندارد آریا جام
 3. اتصالات چدنی اطراف کنتور
 4. رنگ، نوار تفلون و شیرگازی
 5. انواع بست سقفی و دیواری
 6. الکترود مارک ام تی ۱۲ یا میکا

امیدواریم از مطالع مقاله ” لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار ؟” لذت برده باشید.

شما در ساختمان خود از کدام نوع لوله کشی استفاده کرده اید؟ لوله کشی گاز توکار یا روکار؟ پاسخ خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

پاسخ سوالات متداول لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار :

لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار ؟

انتخاب نوع لوله کشی سلیقه ای نیست و با توجه به نوع ساختمان و پیشنهاد مهندس ناظر صورت می گیرد. اما اصولا در ساختمان‌های قدیمی که قبلاً ساخته شده و اکنون نیاز به لوله کشی گاز دارند و در پروژه های ارزان سازی و مسکن های روستایی از لوله کشی روکار استفاده می کنیم. در پروژه های جدید و برای حفظ زیبایی ساختمان از لوله کشی توکار استفاده می کنیم.

معایب لوله کشی روکار چیست؟

۱- بزرگترین عیب لوله کشی گاز روکار عدم زیبایی و در معرض دید بودن لوله ها می باشد. ۲-ضربه خور بوده و قابلیت صدمه پذیری لوله ها به علت در دسترس بودن، ۳-استفاده از بست های متعدد در مسیر لوله کشی که باعث زشت شدن لوله کشی می گردد.

مزایای لوله کشی گاز توکار چیست ؟

زیبایی و تمیزی کار بخاطر این که لوله ها نوار پیچی شده و داخل کار قرار می گیرند، عمر بالای لوله کشی گاز توکار: اگر در لوله کشی گاز توکار، نوار پیچی درست صورت گیرد و ضوابط سازمان نظام مهندسی رعایت گردد، می تواند عمری بسیار طولانی تر از لوله کشی گاز روکار داشته باشد. تنوع انتخاب مسیر و تنوع انتخاب محل مصرف کننده ها: از آنجا که لوله به روش توکار در ساختمان جابجا می شود، دست طراح در ایجاد مسیرهای مناسب برای لوله کشی گاز، باز می باشد. تحمل فشار بالا: به علت استفاده از اتصالات مانیسمان بدون درز و لوله های api سپاهان و لوله های مانیسمان بدون درز، لوله کشی توکار از تحمل فشار بالاتری برخوردار است. 


با تشکر از اینکه سایت رسمی اتصالات جوشی آریا جام را انتخاب کرده‌اید.

شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت ها، به بخش لیست قیمت اتصالات گازی مراجعه فرمایید.
در قسمت وبلاگ سایت، می توانید اطلاعات جامعی راجع به روش تولید اتصالات جوشی مانند روش تولید سه راهی گازی، تولید زانو گرم، تولید زانو به روش سرد بیابید.

مقالات جامعی در حوزه تولید ملزومات لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی، در صفحه‌ اینستاگرام آریاپایپ دسترس می باشد.

آریا جام به عنوان نمایندگی لوله سپاهان و دیگر برندهای معتبر لوله گازی، ارائه دهنده لوله سپاهان گاز، لوله رده ۴۰، لوله گازی روکار سنگین، لوله رده ۲۰ می باشد.

ارزانترین و بهترین اتصالات گاز در سطح تولید کنندگان اتصالات جوشی را در این مجموعه در دسترس قرار داده ایم.

بهترین قیمت لوله گاز مانیسمان و قیمت لوله گاز سپاهان را از آریا گاز بخواهید.

در میان شرکت های تولید کننده اتصالات گاز، آریا جام بزرگترین شرکت تولید کننده اتصالات جوشی در ایران می باشد.

بهترین ها را از آریا جام بخواهید.

در کارخانه تولید اتصالات جوشی آریا، اتصالات جوشی درزدار، اتصالات جوشی مانیسمان، اتصالات جوشی رده ۴۰، اتصالات سیاه دنده ای و انواع بست تولید می گردد.

علاوه بر خرید بدون واسطه اتصالات گاز، می توانید لوله سپاهان گاز و دیگر لوازم لوله کشی گاز را نیز به قیمت نمایندگی از آریاجام تهیه فرمایید.

هر آنچه در حوزه لوله کشی گاز توکار، لوله کشی گاز روکار، لوله کشی آتش نشانی و لوله کشی فشار قوی بخواهید، با کیفیت بالا و قیمت مناسب فراهم است.

کافی است با شماره ۳۰ ۳۰ ۸۶ ۳۳ ۰۲۱ در ساعات کاری ما تماس بگیرید.

لوله کشی گاز توکار یا روکار

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *