لوله مانیسمان چیست

5/5
فهرست مطالب ارائه شده در این مقاله:

لوله مانیسمان چیست ؟ تاریخچه پیدایش لوله مانیسمان چیست ؟ تفاوت لوله درزدار و لوله مانیسمان چیست ؟ راه تشخیص لوله مانیسمان چیست ؟ تفاوت لوله درزمخفی و لوله مانیسمان چیست؟ برترین تولید کنندگان لوله های مانیسمان کدام شرکت ها هستند؟ با ما همراه باشید تا با مقاله لوله مانیسمان چیست برای تمامی این سوالات، پاسخ مناسب را بیابید.

تاریخچه لوله های آهنی

در پاسخ به اینکه لوله مانیسمان چیست، باید بدانید که:

لوله های آهنی از روی متریال و مواد سازنده به ۲ گروه لوله‌های آهن نرم و لوله های فولادی تقسیم می گردند. لوله های آهن نرم که اولین گروه لوله های تولید شده در جهان بودند، از اوایل قرن نوزدهم بسیار کمتر تولید شده و تقریباً به فراموشی سپرده شده اند. 

لوله های موجود در بازار فولاد امروز جهان، همه از لوله های فولادی هستند. لوله های فولادی بسته به میزان سختی و متریال سازنده به دسته‌های بسیار متعددی تقسیم می گردند:

 1. لوله های بدون درز یا همان لوله مانیسمان با نام انگلیسی seamless pipe
 2. لوله های درزدار با نام انگلیسی welded pipe

نکته: نوع دیگری از لوله ها، با نام لوله های درز مخفی، در بازار توسط سود جویان و به عنوان لوله مانیسمان، ارائه می شوند که کیفیتی پایینتر از لوله درزدار دارند.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان چیست | لوله بدون درز چیست

لوله مانیسمان لوله ای است که از فولاد شمس تولید شده و یک استوانه بدون درز می باشد. عملا در لوله مانیسمان بدون درز هیچگونه درز جوشی در طول لوله ملاحظه نمیکنید. 

لوله های مانیسمان از آنجا که بدون درز تولید می گردد، تحمل فشار بالایی را دارد. جالب است بدانید لوله مانیسمان بدون درز تا ۱۷۰ بار، معادل حدود ۲۵۰۰psi تست می گردد. این در حالی است که فشار گاز مصرفی فقط ۱/۴psi می باشد. البته جهت تست لوله کشی به ۱۰ الی ۱۵ پوند یا psi نیاز دارید.

لوله درزدار چیست ؟

لوله درزدار لوله ای است که از لول شدن یک ورق نواری تولید می گردد. یعنی شما در طول لوله یک خط جوش مشاهده می کنید. البته لوله های درز جوش یا لوله های درزدار خود به دو گونه لوله درز مستقیم و لوله درز مارپیچ تقسیم میگردند. برای آشنایی بیشتر به مقالات لوله درزدار چیست و خط تولید لوله درزدار مراجعه نمایید.

لوله درزدار چیست | اتصالات جوشی آریا

لوله درز مخفی چیست؟

متاسفانه در بازار ایران، برخی سودجویان و کلاهبرداران اقدام به تهیه نوع کالای عجیب، به نام درز مخفی نموده اند. 

سودجویان با وارد کردن نوعی ساچمه یا مته بلند یا سیم بکسل به داخل لوله های درزدار، درز جوش را از بین می برند. لذا با نگاه چشمی لوله بدون درز به نظر می آید. این نوع کالا حتی از لوله درزدار نیز ضعیف تر است؛ چراکه محل جوش دچار دفرمگی شده و عملاً مقاومت جوش به حد زیادی از بین رفته است.


خواندن این مقاله را از دست ندهید : آشنایی با لوله api گازی


تفاوت لوله درزدار و لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان و لوله درزدار، مواد اولیه مختلف، روش های تولید مختلف، ضخامت و قدرت تحمل فشار مختلف، قیمت مختلف و کاربرد مختلفی دارند. برای آشنایی بیشتر به مقاله جامع تفاوت لوله مانیسمان و درزدار مراجعه نمایید.

کاربرد لوله مانیسمان چیست؟

لوله های مانیسمان به دلیل مقاومت و تحمل فشار و دمای بالا کاربردهای بسیاری دارند، مانند:

 • در لوله کشی خطوط فشار قوی
 • لوله کشی خطوط دارویی و صنایع غذایی
 • خطوط لوله کشی نفت و گاز
 • خطوط لوله کشی هیدرولیک

با توجه به اینکه لوله مانیسمان تولید شده به روش نورد گرم تولید شده یا نورد سرد می تواند کارایی های مختلفی داشته باشد.

لوله های بدون درز فولادی به روش نورد گرم در موارد زیر کاربرد دارند:

 • خطوط شبکه گاز رسانی
 • لوله های انتقال نفت، گاز و مواد پالایشگاهی
 • لوله های واحدهای پروسس پالایشگاهی
 • سیستم حمل مایعات هیدروکربنی
 • لوله های گاز شهری
 • انتقال هر نوع سیال پرفشار

تیوب های بدون درز فولادی به روش کشش سرد در موارد زیر کاربرد دارند:

 • تیوب های مبدل حرارتی
 • تیوب های دیگ بخار
 • تیوب های دقیق خودرو
 • تیوب های انتقال فشار هیدرولیکی
 • تیوب های ضد انفجار
 • بوش های صنعتی
 • لوله های کاندوئیت ضد انفجار

تاریخچه لوله مانیسمان چیست؟

تاریخچه لوله مانیسمان به دو برادر آلمانی به نام های هارد و مکس مانسمان بر می‌گردد. این دو برادر آلمانی، نخستین بار در قرن نوزدهم و حدود سال ۱۸۸۶ برای اولین بار موفق به تولید لوله از شمش فولادی به جای ورق شدند. آنها توانستند روشی ابداع کنند تا با تولید لوله های بدون درز با ضخامت بالا، مسئله فشار انتقال سیالات مخصوصاً نفت را در آن زمان، به حد جدی کاهش دهند. 

آن دو در حدود سالهای ۱۸۸۷ تا ۱۸۸۹ با یک شرکت استارتاپی، مذاکرات مختلف با شرکت ها و کارخانه های سازنده آلمان انجام دادند و توانستند در چند شرکت آلمانی مانند بوهمیا لاندور و ولز وارد شراکت شده و اولین تولیدات لوله بدون درز را به بازار جهان ارائه نمایند.

در حدود سال ۱۸۹۳ هسته مرکزی کارخانه و بخش اصلی، به شهر دوسلدورف، مرکز صنایع آن زمان آلمان، منتقل گردید و شرکت مانیسمان با نام  Mannesmann Roher werk به فعالیت حرفه ای اقدام نمود. 

مانند بسیاری از کالاهای خاص که گروه کالا به نام اولین برند وارد شده در ایران شناخته می گردد، لغت مانسمان نیز اولین برند وارد شده به ایران می باشد. لذا از آن هنگام لوله های بدون درز، با نام لوله مانیسمان شناخته می گردد. نام اصلی لوله بدون درز،  لوله سیم لس seamless  می باشد .

بعنوان مثالی برای این مطلب، می توانیم برند تاید را نام ببریم که اولین برند شوینده وارد شده در ایران بود. ولی تا سال‌ها مردم عادی به هر نوع شوینده لباس لغت تاید اطلاق می‌کردند.

روش تولید لوله مانیسمان چیست؟

شلیک سمبه در تولید لوله گازی

روش تولید لوله مانیسمان چیست ؟ مراحل تولید لوله مانیسمان از یک شمش فولادی به صورت زیر می باشد:

 1. برشکاری شمش فولادی
 2. گرمادهی و حرارت
 3. گرد کردن شمش گداخته
 4. شلیک سمبه
 5. تاب گیری
 6. خارج کردن سمبه
 7. کشش لوله فولادی
 8. خنک شدن لوله
 9. برش لوله
 10. تمیز کردن و اسیدشویی
 11. کونیک و ماشین کاری لوله
 12. سمباده کاری و پولیش سطح لوله
 13. رنگ کاری لوله
 14. بسته بندی بعد از اتمام فرآیند تولید لوله مانیسمان
 15. کشش سرد لوله های فولادی در روش تولید لوله مانیسمان
 16. آنیل کردن یا تنش زدایی قطعات آهنی یا فولادی

برای آشنایی بیشتر به سری مقالات ” روش تولید لوله مانیسمان ” و ” تولید کنندگان لوله مانیسمان ” مراجعه نمایید.

بعد از اینکه متوجه شدیم لوله مانیسمان چیست ، نیاز است تا انواع لوله مانیسمان را نیز بشناسیم.

انواع لوله مانیسمان چیست؟

انواع لوله مانیسمان با توجه به رده آن ها در ۱۷ گروه زیر می باشند:

 1. لوله مانیسمان رده ۱۰
 2. لوله مانیسمان رده ۲۰
 3. لوله مانیسمان رده ۳۰
 4. لوله مانیسمان STO
 5. لوله مانیسمان رده ۴۰
 6. لوله مانیسمان رده ۶۰
 7. لوله مانیسمان XS
 8. لوله مانیسمان رده ۸۰
 9. لوله مانیسمان رده ۱۰۰
 10. لوله مانیسمان رده ۱۲۰
 11. لوله مانیسمان رده ۱۴۰
 12. لوله مانیسمان رده ۱۶۰
 13. لوله مانیسمان XXS
 14. لوله مانیسمان ۵S
 15. لوله مانیسمان ۱۰S
 16. لوله مانیسمان ۴۰S
 17. لوله مانیسمان ۸۰S

رده لوله مانیسمان چیست؟

به طور کلی رده لوله، فاکتوری برای اعلام ضخامت یک لوله می باشد. برای آشنایی بیشتر به مقاله رده لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

در صنایع ساختمان سازی ۲ گروه لوله مانیسمان رده ۲۰ و لوله مانیسمان رده ۴۰ پرمصرف ترین لوله ها می باشند.

لوله مانیسمان رده ۲۰ چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله رده 20 چیست | کاربرد لوله رده 20 چیست

در صنایع ساختمان و لوله های پر کاربرد سطح بازار، لوله مانیسمان رده ۲۰ جزء سبکترین انواع لوله مانیسمان موجود در سطح ساختمان سازی می باشد. 

فراموش نگردد لوله های سبک تر از رده ۲۰، مانند لوله رده ۱۰ مختص صنایع خاص می باشد و در عرصه ساختمان سازی جایی ندارد. لوله مانیسمان رده ۲۰ در لوله کشی گاز توکار و در لوله کشی تاسیسات فن کویل و لوله کشی شوفاژ مصرف دارد. 

لوله مانیسمان رده ۲۰ به دلیل عدم وجود درز در مسیر لوله، در مقایسه با لوله های درزدار از تحمل فشار بالایی برخوردار هستند.

لوله های مانیسمان رده ۲۰ موجود در بازار ایران توسط ۲ شرکت گروه ملی اهواز با نام لوله مانیسمان صادراتی اهواز و نیز شرکت لوله دقیق کاوه با نام محصول لوله کاوه ارائه می گردند. 

دقت فرمایید که برای شناخت رده لوله، نیاز به داشتن جداول وزنی لوله مانیسمان میباشید. عملاً رده لوله مانیسمان یک فاکتور ضخامت می باشد، اما از این ضخامت، وزنی برای لوله ها حاصل می گردد. 

شما می توانید جدول وزن لوله مانیسمان رده ۲۰ را در سایت شرکت اتصالات گازی آریا ملاحظه فرمایید. اتصالات گاز آریا از لوله مانیسمان استاندارد در تولید اتصالات مانیسمان رده ۲۰ خود اعم از زانو مانیسمان، تبدیل مانیسمان، سه راهی مانیسمان، کپ مانیسمان، سردنده مانیسمان و .. استفاده می نماید.

 لوله مانیسمان رده ۴۰ چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله رده 40 چیست | کاربرد لوله رده 40 چیست

لوله مانیسمان رده ۴۰، از پرکاربردترین انواع لوله مانیسمان با ضخامتی بالاتر از لوله مانیسمان رده ۲۰ می باشد. به خاطر داشتن ضخامت بالاتر از تحمل فشار بالاتری برخوردار می باشد و دارای کاربرد متفاوتی نسبت به لوله مانیسمان رده ۲۰ می باشد.

لوله مانیسمان رده ۴۰ در ۴ گروه اصلی کاربرد دارد:

 1. لوله کشی گاز توکار 
 2. لوله کشی آتش نشانی 
 3. لوله کشی تاسیسات گرمایش و سرمایش ساختمان
 4. لوله کشی گاز فشار قوی

از آنجایی که لوله کشی گاز توکار با لوله مانیسمان رده ۲۰ و لوله api سپاهان گازی مجاز می باشد، گاهی اوقات در ارائه پروژه های با کیفیت بالا، مهندسین ترجیح می دهند که از لوله رده ۴۰ استفاده نمایند. 

برای خرید لوله از کارخانه لوله گاز سپاهان با کارشناسان آریا تماس بگیرید. ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰

در لوله کشی آتش نشانی نیز استفاده از لوله رده ۴۰ با اتصالات گازی رده ۴۰ مجاز میباشد. 

در تاسیسات سرمایش و گرمایش ساختمان استفاده از لوله های رده ۴۰، به خاطر ضخامت بالا جهت حصول کیفیت و عمر بالا در مقابل فرسایش و خورندگی، استقبال زیادی صورت گرفته است.

اتصالات گاز آریا از لوله مانیسمان استاندارد در تولید اتصالات مانیسمان رده ۴۰ خود اعم از زانو فشار قوی، تبدیل فشار قوی، سه راه مانیسمان رده ۴۰، کپ مانیسمان، سردنده مانیسمان و .. استفاده می نماید.

از لوله مانیسمان برای تولید اتصالات جوشی مانیسمان نیز استفاده می گردد. به طوری مثال تولید زانو جوشی، سه راهی گاز، تبدیل جوشی، سردنده گاز و … از این لوله استفاده می گردد.

نحوه تشخیص لوله مانیسمان چیست؟

با توجه به وجود شرکت هایی که اقدام به تولید لوله های مانیسمان غیر استاندارد و یا لوله های درز مخفی می کنند، بهترین راه تشخیص لوله مانیسمان چیست؟ برای تشخیص لوله مانیسمان واقعی از تقلبی مقاله ” تشخیص لوله مانیسمان ” را مطالعه کنید.

تولید کنندگان لوله مانیسمان در ایران

شرکت های زیر از مهمترین تولید کنندگان لوله های مانیسمان در ایران هستند:

 1. گروه ملی صنعت فولاد ایران
 2. شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان
 3. شرکت لوله گستر اسفراین
 4. شرکت پروفیل فولادی اصفهان

قیمت لوله و اتصالات مانیسمان را از اینجا چک کنید: قیمت لوله و اتصالات مانیسمان


گروه ملی صنعت فولاد ایران:

گروه ملی صنعتی فولاد ایران
گروه ملی صنعت فولاد ایران

مهمترین کارخانه سازنده لوله بدون درز در ایران، گروه ملی صنعت فولاد ایران می باشد. از آن جایی که در شهر اهواز احداث گردیده است به لوله مانیسمان اهواز معروف است. این شرکت حجم زیادی لوله مانیسمان تولید می کند، اما متاسفانه در سایزهای ریز طی سالهای اخیر با کمبود تولید و ارائه محصول مواجه شده است. لوله مانیسمان صادراتی اهواز در دو گروه لوله رده ۲۰ و لوله رده ۴۰ بسیار خوشنام و پرطرفدار هستند.

شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان:

شرکت تولید کننده لوله های دقیق کاوه
شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان

یکی دیگر از تولید کنندگان لوله های مانیسمان شرکت لوله های دقیق کاوه می باشد. تولیدات این شرکت، به لوله کاوه معروف هستند. خوشبختانه در سایه تحریم‌های سال‌های اخیر، شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان که در حجم بسیار پایینی محصول تولید می‌کرد، توانست با حجم انبوه در تولید لوله های مانیسمان رده ۴۰، بخش زیادی از بازار این محصول را در ایران به خود اختصاص دهد.

شرکت لوله گستر اسفراین:

شرکت لوله گستر اسفراین
لوله گستر اسفراین

شرکت لوله گستر اسفراین از کمپانی های مهم در حوزه تولید لوله می‌باشد، اما لوله در سایز های بالا تولید می نماید. محصولات این شرکت کمتر در بخش لوله کشی گاز توکار و لوله کشی گاز خانگی حضور دارند و بیشترین مصرف محصولات لوستر اسفراین در حوزه صنایع نفت می باشد.

شرکت پروفیل فولادی اصفهان:

شرکت پروفیل فولادی اصفهان
شرکت پروفیل فولادی اصفهان

یکی دیگر از تولید کنندگان لوله های مانیسمان، شرکت پروفیل فولادی اصفهان می باشد که محصولات کمتری در حوزه لوله کشی گاز خانگی و سایزهای پایین ارائه می نماید. بیشترین تولیدات این شرکت در حوزه صنایع نفت می باشد.

مهمترین کارخانه های تولید لوله مانیسمان در جهان:

 • Jindal Group
 • ArcelorMittal SA
 • TMK IPSCO
 • Pearlitesteel
 • APITCO Limited
 • Tenaris
 • VALLOUREC
 • TPCO Enterprise
 • ISMT Ltd
 • Prosaic Steel & Alloys
 • Evergreen Seamless Pipes $ Tubes Pvt. Ltd

مهمترین برندهای لوله چینی موجود در بازار ایران:

راهنمای خرید لوله مانیسمان

بعد از اینکه در باره لوله مانیسمان چیست دانش کافی پیدا کردیم، بهتر است در مورد خرید آن نیز اطلاعاتی داشته باشیم. برای خرید لوله مانیسمان دانستن وزن و جزئیات کیفیت مهم است. در سایت آریا می توانید به قیمت اتصالات جوشی مانیسمان آریا و قیمت مناسب لوله مانیسمان با ضمانت کیفیت و منطبق بر جدول استاندارد بین المللی دسترسی داشته باشید. 

مراقب باشید که لوله مانیسمان اصل خریداری نمایید و از قبول لوله مانیسمان درز مخفی جداً خودداری نمایید. 

شما باید بتوانید بر پایه اطلاعات موجود، لوله صحیح و لوله استاندارد مانیسمان را در محل پروژه شناخته و تحویل بگیرید.

در خرید لوله بدون درز با مراجعه به سایت اتصالات جوشی آریا، جدول وزنی استاندارد جهانی را در اختیار داشته باشید. سپس با برش طول مناسبی از لوله و با استفاده از جدول، تناسب وزن طول ۶ متر لوله را کنترل نمایید. 

قیمت لوله مانیسمان رده ۴۰ از قیمت لوله مانیسمان رده ۲۰ بیشتر می باشد.

متاسفانه طی سالهای اخیر به علت عدم کنترل سازمان استاندارد، هم در بحث واردات لوله مانیسمان و هم کارگاه های تولید داخلی، بخش زیادی از لوله های مارک خورده مانیسمان بازار، درز مخفی می باشند.

دانلود فایل پی دی اف لوله مانیسمان چیست

امیدواریم از مقاله “لوله مانیسمان چیست ؟ ” لذت برده باشید.

پاسخ به سوالات متداول لوله مانیسمان چیست :

تفاوت لوله مانیسمان و درزدار چیست ؟

لوله مانیسمان و لوله درزدار، مواد اولیه مختلف، روش های تولید مختلف، ضخامت و قدرت تحمل فشار مختلف، قیمت مختلف و کاربرد مختلفی دارند.

راه تشخیص لوله مانیسمان واقعی از لوله های تقلبی درز مخفی چیست ؟

چند قطعه ۵ سانتی متری از لوله را برش زده و به محل خط یا درز مخفی که شک دارید علامت گذاری نمایید. 
یک شاقول،که به صورت یک مخروط است، در سر لوله قرار داده و با پتک بکوبید. این کار را در کل قطعات انجام دهید. اگر محل خط مشکوک درز مخفی باشد، در تمام لوله‌ها از همان نقطه دچار گسیختگی می گردد.

بزرگترین تولید کنندگان لوله های مانیسمان در ایران چه شرکت هایی هستند ؟

۱- گروه ملی صنعت فولاد ایران ۲- شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان ۳- شرکت لوله گستر اسفراین ۴- شرکت پروفیل فولادی اصفهان


با تشکر از اینکه سایت رسمی تولید کننده اتصالات جوشی آریا جام را انتخاب کردید.

نیاز به لوله و اتصالات جوشی و ملزومات لوله کشی گاز دارید؟ به بخش لیست قیمت اتصالات مراجعه فرمایید.

در صفحه قیمت اتصالات، می توانید از قیمت اتصالات مانیسمان و قیمت لوله گاز مانیسمان برای لوله کشی گاز توکار و لوله کشی آتش نشانی مطلع شوید.

میدانستید برای لوله کشی گاز فشار قوی ، خرید اتصالات فشار قوی استاندارد، تضمین کننده جان و مال مصرف کننده و تضمین کننده اعتبار پیمانکار ساختمان می باشد؟

آریا جام تولید کننده اتصالات فشار قوی استاندارد با برند بنکار آریا می باشد. تمامی اتصالات فشار قوی این کارخانه، دارای حک استاندارد می باشد.

برای لوله کشی گاز روکار ، نیاز به اتصالات لوله سیاه و اتصالات درزدار دارید؟ قیمت لوله گاز روکار و  قیمت اتصالات جوشی درزدار آریا را ببینید و با تخفیف خوب خریداری کنید!

پایین بودن قیمت اتصالات ، در کنار بالا بودن کیفیت و مشتری مداری، از مهمترین علت محبوبیت شرکت آریا می باشد. در کنار تمامی این مزایا، آریا تمامی تولیدات خود را گارانتی مادام العمر کرده است تا با خیال راحت اقدام به خرید لوازم لوله کشی ساختمان نمایید.

میدانستید آریا به عنوان نمایندگی لوله سپاهان و دیگر برندهای معتبر لوله گازی، ارائه دهنده لوله سپاهان گاز، لوله api ، لوله رده ۴۰ ، لوله گازی روکار سنگین، لوله مانیسمان رده ۲۰ می باشد.

خرید عمده لوله گاز از کارخانه های بسیار معتبر تولید لوله، جهت تولید اتصالات جوشی گاز و نظارت بالا بر کیفیت لوله های خریداری شده، باعث شده تا خریداران این مجموعه با خیال راحت اقدام به خرید لوله گازی استاندارد با قیمت مناسب نمایند. لذا شاهد حجم بالای خرید و فروش لوله گازی در این مجموعه هستیم.

در کارخانه تولید اتصالات جوشی آریا، اتصالات لوله گاز فلزی اعم از اتصالات جوشی درزدار، اتصالات جوشی مانیسمان، اتصالات جوشی رده ۴۰، اتصالات سیاه دنده ای و انواع بست لوله تولید می گردد. قیمت تمامی این محصولات در صفحه لیست قیمت لوله و اتصالات موجود می باشد.

هر آنچه در حوزه لوله کشی گاز اعم از  لوله کشی گاز توکار، لوله کشی گاز روکار، لوله کشی آتش نشانی و لوله کشی فشار قوی بخواهید، با کیفیت بالا و قیمت مناسب فراهم است.

کافی است با شماره ۰۲۱۳۳۸۶۳۰۳۰ در ساعات کاری ما تماس بگیرید. یا با واتساپ شرکت ۰۹۳۹۳۸۶۱۵۵۸ در ارتباط باشید.

در قسمت وبلاگ سایت، می توانید اطلاعات جامعی راجع به تولید لوله و اتصالات بیابید.

ویدیوهای صنعتی در حوزه تولید، در صفحه‌ اینستاگرام آریاپایپ قابل مشاهده می باشد.

اتصالات گاز آریا
اتصالات گاز آریا
اشتراک گذاری:
این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *